Asad nevzdává tankové útoky na město Hamá
Očití svědci tvrdí, že se v centru Hamá shromáždily tisícovky mužů připravených město hájit. Obránci údajně také blokují cesty do města, aby se tam nedostaly vojenské dodávky. „Lidé se tentokrát nevzdají. Nedovolíme, aby se opakovalo to, co se stalo v roce 1982,“ řekl BBC jeden z obyvatel s odkazem na masakr odpůrců Háfize Asada, který si vyžádal desetitisíce obětí.
Evropská unie rozšířila sankce proti Damašku. Zmrazila majetek a zakázala cesty do členských zemí dalším pěti lidem. Na černé listině dosud bylo třicet představitelů režimu.Situací se včera za zavřenými dveřmi měla zabývat také Rada bezpečnosti OSN. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová ji vyzvala k přijetí jednoznačného stanoviska s ohledem na nutnost okamžitě ukončit násilnosti.
Zásah kritizovalo například Německo, Itálie a Spojené státy. Britský ministr zahraničí William Hague řekl, že nechce žádné dodatečné sankce, ale všestranný silný mezinárodní tlak. Pokud má být účinný, nemá se na něm prý podílet pouze Západ, ale také arabské země a Turecko. Vyloučil ale vojenskou akci.
K ukončení represí poměrně překvapivě Asada vyzvalo také Rusko. „Použití síly proti pokojným civilistům a představitelům státních struktur je nepřijatelné a mělo by být okamžitě zastaveno,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Analytici to považují za zatím nejsilnější ruskou kritiku prezidenta. Moskva a Peking dosud v radě důsledně vystupovaly proti odsouzení Damašku. Asad mezitím vojenské jednotky pochválil v projevu u příležitosti výročí vzniku armády.