Australany straší z krabiček cigaret obrázky rakovinných nádorů

Cigaretové krabičky v Austrálii

Cigaretové krabičky v Austrálii Zdroj: profimedia.cz

Kuřáci v Austrálii si ode dneška musejí začít zvykat na nové obaly cigaretových krabiček, na kterých jsou namísto značek výrobců k vidění grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků závislosti na nikotinu. (Foto Profimedia)
Trafikanti a prodavači tabáku hlásí, že zákazníci se s novým nařízením vyrovnávají každý po svém, napsala agentura AFP. (Foto Profimedia)
Někteří si vybírají balení s co nejméně hrůzostrašnými fotografiemi, jiní ani nehnou brvou.  (Foto Profimedia)
Australští trafikanti už vypozorovali, že citlivější povahy si začaly vybírat krabičky s co nejméně šokujícími fotografiemi. Žádají třeba balení s obrázkem ruky zamačkávající nedopalek, který vypadá poměrně neškodně.  (Foto Profimedia)
4
Fotogalerie
Kuřáci v Austrálii si ode dneška musejí začít zvykat na nové obaly cigaretových krabiček, na kterých jsou namísto značek výrobců k vidění grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků závislosti na nikotinu. Trafikanti a prodavači tabáku hlásí, že zákazníci se s novým nařízením vyrovnávají každý po svém, napsala agentura AFP. Někteří si vybírají balení s co nejméně hrůzostrašnými fotografiemi, jiní ani nehnou brvou.

Po uzákonění podobného opatření volají i odpůrci kouření v Česku.

Marlboro Mana nahradily prsty odumírající kvůli sněti

V Austrálii nově platí zákon, který nařizuje výrobcům používat jednotné obaly. Na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani reklamní texty, její velkou část navíc musí pokrývat varování před zdravotními následky kouření a také velmi explicitní fotografie. Na nich jsou k vidění třeba pacienti s rakovinou ústní dutiny, s prsty u nohy postiženými snětí či nedonošené novorozeně - tedy lidé, kteří trpí kvůli škodlivým účinkům nikotinu.

Podle odbornice na léčbu závislostí Evy Králíkové je úprava krabiček vedle cenové politiky cestou, jak počet kuřáků snížit. Účinné je podle ní už i jen jednotné balení cigaret, kdy všechny značky mají stejnou krabičku a jejich názvy jsou vyvedeny stejným písmem a barvou, což potlačuje image značek.

Australský model se zamlouvá například i ČSSD. Podle předsedy Bohuslava Sobotky vytvoří pracovní skupinu, která prozkoumá, zda a jak rychle by se dal zavést v ČR. Známý bojovník proti kouření, poslanec ODS Boris Šťastný, řekl, že na takové opatření, jako mají v Austrálii, by stačila vyhláška ministerstva zemědělství. Nový zákon, který má zakázat kouření v restauracích, nyní ještě upravuje ministerstvo zdravotnictví, vzhled cigaretových krabiček ale neřeší.

Citliví kuřáci si šokující obrázky zakrývají

Australští trafikanti už vypozorovali, že citlivější povahy si začaly vybírat krabičky s co nejméně šokujícími fotografiemi. Žádají třeba balení s obrázkem ruky zamačkávající nedopalek, který vypadá poměrně neškodně. Nebo si kupují plastové obaly, do kterých krabičky zasunou, aby obrázky nebyly vidět. „Některým zákazníkům je úplně jedno, co na tom obrázku je,“ tvrdí Sanjid Amatya, prodavač v jedné z trafik v Sydney. „Jiní si ale stěžují: Proč jen ty obrázky změnili? Je to naprosto příšerné.“

Zodpovědní úředníci si za svým rozhodnutím stojí a tvrdí, že pokud se jim podaří obrázky zhnusit alespoň části kuřáků jejich zlozvyk natolik, že si cigarety přestanou kupovat, budou to považovat za úspěch. „Ty obrázky mají být znepokojivé a provokující. Jestli odradí jen jediné dítě od kouření, pak to i s těmi všemi pohoršenými kuřáky stojí za to,“ řekl AFP Stafford Sanders z australské protikuřácké ligy ASH.

Kuřáci: Kouřím dál, je to moje volba

Zákazníci v obchodech ale často vypadají spíše laxně. „Co kouření dělá vím, nakonec jsme kuřačka už dvacet let, je to prostě moje volba,“ řekla Lisa Wrightová britskému deníku The Daily Telegraph. Šokující obrázky nezacloumaly ani Victorem El Hagem, který nevěří že by kvůli nim někdo přestal kouřit. „Já se zrovna pokouším přestat, ale dělám to jedině kvůli své malé dcerce,“ svěřil se deníku mladý muž.

Roční ztráty z kouření: 15 tisíc mrtvých, 608 miliard korun

Austrálie má jedny z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů na světě, a chce do roku 2018 snížit počet kuřáků ze zhruba 15 procent populace na deset procent. Zdravotnické úřady uvádějí, že každoročně umírá na nemoci spojené s kouřením na 15 tisíc Australanů. To stojí státní pokladnu ročně v přepočtu asi 30 miliard australských dolarů (608 miliard korun).