Bangladéšští výrobci krevet zaplnili mezeru na trhu | E15.cz

Bangladéšští výrobci krevet zaplnili mezeru na trhu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Libor Budinsky

Shameem Mahmud

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na tváři Amina Ullaha minulý týden pohrával spokojený úsměv. Vývoz krevet z Bangladéše po dvou letech propadu zaznamenal konečně růst. Chudá asijská země za to vděčí především tvrdším celním podmínkám, které Spojené státy uvalily na hlavní krevetové konkurenty.

„Současný vývoj na trzích v Evropské unii a USA určitě podíl Bangladéše na světovém obchodu s krevetami ještě zvedne,“ věří Ullah, předseda Bangladéšské asociace vývozců potravin. Tamní vývoz krevet podle Kanceláře pro podporu exportu v červenci meziročně stoupl o 34 procent na 56,6 milionu dolarů. Tržby výrazně předčily očekávání.

Skvělé výsledky nespadly z nebe. Americké ministerstvo obchodu minulý týden uvalilo finální cla na dovoz z Indie, Číny, Vietnamu, Malajsie a Ekvádoru, která se pohybují v rozmezí 5,54 až 54,5 procenta. Zboží z Bangladéše se zatím stále dováží bezcelně.

Zhruba 45 procent bangladéšského krevetového exportu míří do Evropy a 35 procent do Spojených států. „Náš vývoz do USA teď poroste, jak co se týče objemu, tak ceny. Vděčíme za to rozhodnutí amerického ministerstva obchodu,“ pochvaluje si Ullah.

Krevety z Bangladéše Autor:

„Abychom ale pocítili jeho přímý dopad, budeme muset ještě chvíli počkat,“ dodává. Poptávka však stoupá i díky jiným vlivům. Velcí výrobci krevet totiž museli snížit produkci. V Číně, Thajsku a ve Vietnamu propukla u krevet choroba zvaná EMS, která způsobuje předčasné umírání. Vzniklý výpadek vyhnal cenu nahoru.

Například thajský vývoz krevet do Spojených států kvůli chorobě klesl o 31 procent a vypadá to, že do příštího roku se situace výrazně nezlepší. Uvolněný prostor zaplňují země, které choroba nepostihla – včetně Bangladéše.

Export do Evropské unie roste díky rozhodnutí z listopadu 2011, kdy Brusel zrušil povinnost prověřovat dvacet druhů zmrazených potravin včetně krevet. Povinnost však podle obchodníků stále platí pro Indii, Thajsko, Barmu a další země, které vyvážejí mořské plody do Evropy.

Bangladéšští prodejci toho využili a teď dokážou dodávat krevety do Evropské unie rychleji. A navíc díky preferenčnímu celnímu režimu (GSP) neplatí clo. Stejně jako Ullah se tak mohou spokojeně usmívat.

Autor: Shameem Mahmud

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.