Bangladéšští výrobci krevet zaplnili mezeru na trhu

„Současný vývoj na trzích v Evropské unii a USA určitě podíl Bangladéše na světovém obchodu s krevetami ještě zvedne,“ věří Ullah, předseda Bangladéšské asociace vývozců potravin. Tamní vývoz krevet podle Kanceláře pro podporu exportu v červenci meziročně stoupl o 34 procent na 56,6 milionu dolarů. Tržby výrazně předčily očekávání.
Skvělé výsledky nespadly z nebe. Americké ministerstvo obchodu minulý týden uvalilo finální cla na dovoz z Indie, Číny, Vietnamu, Malajsie a Ekvádoru, která se pohybují v rozmezí 5,54 až 54,5 procenta. Zboží z Bangladéše se zatím stále dováží bezcelně.
Zhruba 45 procent bangladéšského krevetového exportu míří do Evropy a 35 procent do Spojených států. „Náš vývoz do USA teď poroste, jak co se týče objemu, tak ceny. Vděčíme za to rozhodnutí amerického ministerstva obchodu,“ pochvaluje si Ullah.
„Abychom ale pocítili jeho přímý dopad, budeme muset ještě chvíli počkat,“ dodává. Poptávka však stoupá i díky jiným vlivům. Velcí výrobci krevet totiž museli snížit produkci. V Číně, Thajsku a ve Vietnamu propukla u krevet choroba zvaná EMS, která způsobuje předčasné umírání. Vzniklý výpadek vyhnal cenu nahoru.
Například thajský vývoz krevet do Spojených států kvůli chorobě klesl o 31 procent a vypadá to, že do příštího roku se situace výrazně nezlepší. Uvolněný prostor zaplňují země, které choroba nepostihla – včetně Bangladéše.
Export do Evropské unie roste díky rozhodnutí z listopadu 2011, kdy Brusel zrušil povinnost prověřovat dvacet druhů zmrazených potravin včetně krevet. Povinnost však podle obchodníků stále platí pro Indii, Thajsko, Barmu a další země, které vyvážejí mořské plody do Evropy.
Bangladéšští prodejci toho využili a teď dokážou dodávat krevety do Evropské unie rychleji. A navíc díky preferenčnímu celnímu režimu (GSP) neplatí clo. Stejně jako Ullah se tak mohou spokojeně usmívat.