Bankrot USA stále ve vzduchu, Obama volá po kompromisu | E15.cz

Bankrot USA stále ve vzduchu, Obama volá po kompromisu

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
2. srpen – datum, kdy americké vládě dojdou peníze, se blíží. Do té doby se politici USA musí dohodnout na navýšení stropu pro státní dluh, aby si administrativa mohla další finance půjčit. Pokud se politici nedohodnou, bude to znamenat bankrot. Republikáni s demokraty se ale nemůžou dohodnout na tom, jak začít vysoké zadlužení země snižovat, což zdánlivě pouze technické schválení navýšení stropu brzdí. Prezident Obama ve zvláštním projevu k Američanům vyzval republikány ke kompromisu.

Navyšování limitu pro zadlužení Spojených států není nic neobvyklého, v historii USA k němu došlo už víc než stokrát. Tentokrát se ale toto opatření stalo předmětem tvrdého boje mezi demokraty a republikány o další ekonomické směřování země. Navýšení stropu musí přitom schválit celý Kongres, ve kterém Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni a Senát kontrolují demokraté.

Jádrem sporu je ve skutečnosti vývoj amerického zadlužení, které se nyní pohybuje kolem 14,4 bilionu dolarů a blíží se 100 procentům HDP. Republikáni totiž souhlas s dalším půjčováním podmiňují rozsáhlými rozpočtovými škrty. Demokraté s tím sice souhlasí, požadují ale také nové daňové příjmy, s čímž ale republikáni kategoricky nesouhlasí.

A po slibném vývoji vyjednávání se dohoda o víkendu začala opět vzdalovat. Hrotí se hlavně spory mezi prezidentem Obamou a šéfem republikánů ve sněmovně Boehnerem.

Zadlužení USA v poměru k HDP (v procentech)

Zadlužení USA k HDP Autor:
Zdroj: usgovernmentspending.com

Nebezpečná hra

Americký prezident Barack Obama v projevu v noci na dnešek znovu vyzval republikány ke kompromisu. „Je to nebezpečná hra, kterou jsme nikdy předtím nehráli a kterou si nemůžeme dovolit hrát ani teď. Ne v okamžiku, kdy jsou v sázce pracovní místa a živobytí tolika rodin. Nemůžeme připustit, aby se Američané stali bezděčnými oběťmi politického boje ve Washingtonu,“ uvedl Obama ke krachu všech dosavadních jednání o zvýšení hranice pro zadlužení.

Reakce republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera ale příliš velkou naději na kompromis nedala. Neprojevil ochotu ke zvyšování daní a uvedl, že republikáni tento týden prosadí návrh na zvýšení stropu pro dluh spojený se škrty ve výši zhruba bilionu dolarů. Ten je podle něj přijatelný pro obě strany, a měl by jej tak schválit i demokratický Senát a podepsat prezident.

Kompromis jedině bez nových daní?

Podle Boehnera jsou rozpočtové úspory jedinou cestou, jak řešit současnou dluhovou krizi. „Vždy jsme věřili, že čím větší je vláda, tím menší jsou lidé. A právě nyní máme vládu tak velkou a tak nákladnou, že podrývá úsilí našich lidí a brání naší ekonomice pracovat na plný výkon,“ řekl.

Republikáni navrhují, aby se strop pro státní dluh zvýšil ve dvou krocích. Nejprve na půl roku zhruba o bilion, o dalších škrtech by se pak jednalo během následujících šesti měsíců.

Určitou naději na nalezení kompromisu dává iniciativa šéfa demokratů v Senátu Harryho Reida. Ten navrhl rozpočtové úspory ve výši 2,7 bilionu dolarů během deseti let, bez zvyšování daní. Strop pro státní dluh by se ale měl zvýšit okamžitě o 2,4 bilionu, aby peníze vládě vydržely celý rok 2012, kdy se budou konat prezidentské volby. Republikáni to ale zatím odmítají. Reida zároveň obvinili, že jeho plán obsahuje účetní triky.

Deset hlavních zahraničních držitelů amerických dluhopisů Autor: reuters

Trhy v nejistotě

Nejistota ve Washingtonu začíná stále více znervózňovat trhy. Za možné se již nyní považuje snížení dosud prvotřídního hodnocení schopnosti USA splácet závazky. Investoři dosud věřili, že se republikáni s demokraty o navýšení stropu dluhu nakonec dohodnou. Jistoty ale ubývá.

Podle Martina Slaneyho ze společnosti GFT ale mohl být nezdar ve víkendových jednáních mezi prezidentem a republikány v Kongresu „zlomovým okamžikem“. „Pro mnoho lidí byla jednání politickou hrou, která se nakonec vyřeší. Poslední nezdar v jednání v tak pokročilé fázi má potenciál spustit globální výprodej akcií, protože možnost americké platební neschopnosti je nyní mnohem reálnější,“ uvedl Slaney.

Mezinárodní měnový fond v pondělí uvedl, že ozdravení veřejných financí a řešení amerického dluhu je v zájmu celé globální ekonomiky. Podobné téma zaznělo i na závěr projevu prezidenta Obamy, který nešetřil emocemi.

„Celý svět se na nás dívá. Využijme proto tento okamžik k tomu, abychom ukázali, proč jsou Spojené státy americké stále nejskvělejší zemí na planetě - nejen proto, že stále dokážeme držet své slovo a závazky, ale i proto, že stále dokážeme držet pospolu jako jeden národ,“ řekl americký prezident.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou prezidentovy možnosti?

Barack Obama může přistoupit na návrhy republikánů a zadlužení snížit jen prostřednictvím škrtů bez navýšení daní. Mimo jiné by to ale znamenalo i osekání jeho tvrdě vybojované zdravotnické reformy. Případně se může spokojit s navýšením dluhu o nízkou částku, na kterou by republikáni přistoupili. Pak má však jistotu, že problém bude za několik měsíců řešit znovu. Prezident má také možnost pustit se na neprobádaná území: obejít Kongres a dluhový strop prostě ignorovat, čímž by riskoval ústavní krizi, nebo oddálit výplaty sociálních dávek ve prospěch splátek úroků, případně úplně zastavit platby veškerých zahraničních pohledávek. To by mohlo způsobit paniku u investorů a otřást pozicí amerického dolaru jakožto hlavní rezervní měny.

Proč Obama potřebuje souhlas republikánů?

Žádost o půjčku musí Bílému domu projít Kongresem a v jeho dolní sněmovně mají republikáni od loňských voleb převahu. Tento systém funguje od roku 1917, kdy byl přijat jako způsob dohledu legislativy nad výkonnou mocí. Po většinu doby Kongres výdaje prezidenta příliš nezajímaly a schodky se navyšovaly takřka rutinně – v průměru více než jednou ročně. Až v posledních letech se navyšování dluhového stropu stalo předmětem politického boje, na němž strany voličům rády ukazují věrnost svému programu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video