Bavorsko: Kvůli běžencům by se mohly uzavřít hranice v EU

Uprchlíci v Calais (ilustrační foto)

Uprchlíci v Calais (ilustrační foto) Zdroj: CTK

ČTK
Pokud se všechny země Evropské unie nebudou podílet na řešení přistěhovalecké vlny, nebude možné udržet volný pohyb osob v osmadvacítce a bude nutné obnovit hraniční kontroly. Uvedl to ministr vnitra sousedního Bavorska Joachim Herrmann v rozhovoru, který dnes přinesl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německo patří mezi nejoblíbenější evropské cíle imigrantů, vláda očekává, že v zemi letos požádá o azyl až 800 tisíc idí.

„Kdo nebude jednat, dává v sázku volný pohyb osob v Evropě a ponese odpovědnost, pokud se Německo bude cítit donuceno k tomu, aby znovu zavedlo hraniční kontroly,“ řekl Herrmann. Podle něj je sice cílem svobodu pohybu v rámci EU udržet, je to ale možné jen v případě, že budou všichni dodržovat stejná pravidla.

„Když se zcela nekontrolovaně a neřízeně valí tisíce lidí přes řecké a italské hranice do Evropy s hlavním cílem dostat se do Německa, systém (volného pohybu osob) přestává fungovat a vytrácí se souhlas s jeho existencí,“ varoval bavorský politik.

Herrmann: Postavme střediska v Řecku a Itálii

Herrmann vyzval k vybudování velkých středisek pro přijímání uprchlíků v Řecku a v Itálii, která by měla být zřízena a provozována evropskými úřady. Na základě jednotných pravidel by se v těchto střediscích mělo rozhodovat o tom, zda se běženci musí vrátit do země původu, nebo zda dostanou v EU azyl. Uprchlíci, které unie přijme, by měli být podle Herrmanna rozděleni mezi členské státy na základě „spravedlivého klíče“.

Německo se letos potýká s největší přistěhovaleckou vlnou v historii země, a to vyvolává napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku. Například dnes v noci vyhořelo připravované ubytovací středisko ve Weissachu na jihu země. V saském Heidenau v pátek večer přerostly demonstrace proti běžencům v násilnosti, které pokračovaly i další dvě noci.