Berlín je centrem špionáže jako za studené války, tvrdí expert | E15.cz

Berlín je centrem špionáže jako za studené války, tvrdí expert

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá metropole je centrem mezinárodních špionážních aktivit, jejichž rozsah dosahuje rozměrů studené války. Řekl to náměstek regionálního ministra vnitra spolkové země Berlín Torsten Akmann, podle něhož je příčinou i přítomnost početných zahraničních ambasád.

Hlavní město Německa lze v celoevropském měřítku označit za "pravé centrum špionáže," řekl sociálnědemokratický expert ve výboru pro kontrarozvědku. Současná exponovaná pozice Berlína je podle něj srovnatelná se situací v metropoli neutrálního Rakouska Vídni z počátku studené války.

Souvisí to prý s faktem, že Berlín se po sjednocení Německa v roce 1990 stal sídlem spolkové vlády. Důvodem je i přítomnost více než 150 zahraničních velvyslanectví, z nichž mnohá německé úřady podezírají, že jsou zapojena do zpravodajské činnosti, dodal Akmann.

Pozornost cizích rozvědčíků se prý zaměřuje hlavně na jednotlivá ministerstva. Současně s tím je země vystavena ekonomické a vojenské špionáži. Zahraniční tajné služby také špehují opozičníky, kteří odešli ze svých vlastí do Německa. Týká se to například odpůrců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video