Pokračuje bitva mezi Arménií a Ázerbájdžánem | e15.cz

Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem pokračují. Těžařská firma Devon koupí svého rivala

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Boj o Náhorní Karabach nekončí

V noci na dnešek pokračovaly boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami v oblasti horské enklávy Náhorní Karabach. Ázerbájdžán hlásí podle ruské agentury TASS také ostřelování pohraniční oblasti na západě svého území arménským dělostřelectvem, na což ázerbájdžánská strana „adekvátně odpovídá“. Arménské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ázerbájdžánská vojska vedou silnou dělostřeleckou přípravu před další ofenzivou. Ozbrojený konflikt propukl v neděli ráno a je označován za nejvážnější od roku 2016. Na základě zpráv z obou táborů si střetnutí vyžádalo již desítky mrtvých.

Čína zkouší vakcínu na „dobrovolnících“

Čínská farmaceutická firma Sinopharm aplikovala svoji antikoronavirovou vakcínu stovkám tisíc osob, a to navzdory skutečnosti, že dosud nebylo potvrzeno, zda daná očkovací látka funguje a nemá vedlejší účinky. Tvrdí to americký deník New York Times. Společnost prý sice dostala souhlas k testování na lidech od Světové zdravotnické organizace, deník se nicméně pozastavuje nad tím, nakolik je toto očkování dobrovolné. Účastníci testování jsou totiž podle listu nuceni podepsat prohlášení o mlčenlivosti.     

Z trhů a burz 

Deprese investorů je pryč

Na amerických burzách zavládl v úvodu nového týdne optimismus. Dařilo se velkým technologickým firmám. Zvedla se cena ropy, zlata, stříbra i nejsledovanějších kryptoměn. Hlavní index S&P 500 se zvýšil o 1,61 procenta. Dow Jones povyrostl o 1,51 procenta a Nasdaq Composite uzavřel v zisku 1,87 procenta. Výrazně zpevnily také všechny akciové trhy v západní Evropě, kde se dařilo především bankám. Nejprudší nárůst zaznamenal německý DAX, jenž narostl o 3,22 procenta.        

Devon spolkne WPX

Americká ropná společnost Devon Energy koupí jednoho ze svých rivalů – firmu WPX Energy. Obě se zabývají těžbou břidlicové ropy. Devon za WPX zaplatí 2,56 miliardy dolarů, tedy skoro 60 miliard korun. Chce tak posílit svoji pozici na trhu, který se od jara potýká s ekonomickými problémy kvůli koronavirové pandemii. Investoři byli novou akvizicí Devonu nadšeni. Hodnota akcií společnosti včera skokově vyletěla nahoru o 11,24 procenta.  

Tweet dne

„Věra Jourová musí rezignovat! Žádná demokratická instituce by neměla tolerovat lídra, který používá takové urážky jako ona v rozhovoru se Spiegelem. Označovat Maďarsko za nemocnou demokracii ponižuje Maďary, je to v rozporu s evropskými hodnotami a přináší to hanbu na Evropskou komisi.“

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová vyzvala k rezignaci místopředsedkyni Evropské komise – Češku Věru Jourovou. Vargové vadí kritické výroky, které Jourová pronesla v nedávném rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho způsob vládnutí. Jourovou následně vyzval „za opovržlivá vyjádření“ k rezignaci i samotný Orbán. Podobně ostré reakce na unijní exekutivu jsou velmi nezvyklé. Stalo se tak navíc v době, kdy Komise dokončuje hodnocení stavu demokracie ve všech zemích.   

Stane se dnes

  • Evropské komise se vyjádří k aktuálnímu stavu centrální softwarové platformy, kterou vytvořily v rámci boje s koronavirem společnosti SAP a Deutsche Telekom. Projekt propojí data jednotlivých národních aplikací pro trasování rizikových kontaktů. Do platformy byla zapojena i česká aplikace eRouška.
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron se v litevském Vilniusu setká s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.
  • Bulharsko bude informovat o vývoji svého turistického sektoru za srpen. V červenci počet turistů v této zemi kvůli dopadům pandemie meziročně klesl o více než 66 procent.
  • Berlín zveřejní předběžnou zprávu o vývoji inflace v Německu za září. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video