Bojujte proti Západu, vyzývala muslimské mladíky po útocích SMS

„Můj bratře, proč nás nenásleduješ do boje proti obyvatelům Západu? Učiň ve svém životě správné rozhodnutí,“ píše se podle Ikazbana ve zprávě, kterou obdržela v neděli řada mladých mužů z Molenbeeku. Komunální politik dnes proto vyzval belgického ministra vnitra Jana Jambona, aby policie zabránila verbování mladých Belgičanů do řad radikálních organizací. „Naše mládež je tváří v tvář těmto šelmám v nebezpečí,“ napsal Ikazban na Twitteru.
Zda bude možné odesílatele SMS zpráv dohledat, není jasné. Předplacené karty lze totiž zprovoznit i pod falešnými osobními údaji, upozornila agentura DPA. Podle aktivistů ze čtvrti Molenbeek, které citoval britský list The Guardian, se Islámský stát mohl k telefonním číslům mladíků dostat například prostřednictvím jiných telefonů jiných mladých rekrutů.
Bruselská čtvrt Molenbeek je dlouhodobě považována za líheň islamistů. V pátek 18. března tu policie pravděpodobně jediného přeživšího pachatele pařížských atentátů z 13. listopadu Salaha Abdeslama.
Nejasný počet obětí
Kolem počtu obětí útoků na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek panují rozporuplné informace. Podle pondělních informací si atentáty vyžádaly 35 mrtvých včetně tří útočníků. Belgické krizové centrum ale později uvedlo, že na místě zahynulo 31 lidí a čtyři další zemřeli později v nemocnici. Obětí je tak celkem 35, tři atentátníci v bilanci podle krizového centra ale započítáni nejsou.
Úřadům se podařilo identifikovat zatím pouze 28 obětí, už nyní je ale jasné, že jsou mezi nimi nejen Belgičané, ale i občané dalších zemí, a to USA, Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska. Dnes jednu oběť potvrdila také Indie.
Bruselský starosta Yvan Mayeur se dnes v Paříži setkal se svou tamní kolegyní Annou Hidalgovou. Poradit se s ní přišel o možné reakci na teroristický útok. Paříž postihly atentáty loni dvakrát - v lednu a v listopadu. K „normálu“ se podle Mayeura Brusel už nebude moci vrátit.