Brexit: Johnson a Juncker se dohodli na podmínkách | e15.cz

Brexitový průlom: Juncker s Johnsonem se dohodli na rozvodové smlouvě

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu. Informovali o tom dnes na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i britský premiér Boris Johnson. Juncker nový dokument označil za „spravedlivý a vyvážený“. Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země „získává zpět kontrolu“. Severoirští unionisté, klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, však vzápětí uvedli, že stále platí jejich dnešní prohlášení, v němž dali najevo nesouhlas s některými částmi brexitových návrhů.

„Kde je vůle, je i dohoda - máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království,“ napsal na twitteru šéf Evropské komise Juncker. „Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila,“ dodal.

Na twitteru Juncker také zveřejnil dopis, který zaslal předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. „Věřím, že je nejvyšší čas, abychom dokončili proces odchodu (Británie z EU) a posunuli se - tak rychle, jak jen to bude možné - k vyjednávání o budoucím partnerství Evropské unie se Spojeným královstvím,“ stojí v něm. I kdyby Británie nakonec skutečně opustila EU 31. října, musely by obě strany dál jednat o obchodní dohodě.

„Máme skvělou novou dohodu, která si bere zpět kontrolu - nyní by měl parlament v sobotu zajistit brexit, abychom se mohli posunout k jiným prioritám,“ napsal na twitteru Johnson a připomněl tak sobotní mimořádnou schůzi britské Dolní sněmovny. Prioritami britské vlády po dosažení dohody jsou podle ministerského předsedy životní náklady Britů, zdravotnictví, boj s kriminalitou a životní prostředí.

Později Johnson doplnil, že z dohody zmizela „protidemokratická pojistka“. Na rozdíl od takzvané irské pojistky, která byla součástí brexitové dohody předkládané Dolní sněmovně bývalou premiérkou Theresou Mayovou, nyní podle Johnsona bude mít Severní Irsko „právo ukončit zvláštní ujednání, pokud budou chtít“.

Podmínky odchodu Británie z Evropské unie musí kromě britských poslanců schválit i Evropský parlament. O brexitu dnes bude jednat také summit Evropské unie.

Proti nové dohodě se postavila severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která donedávna zajišťovala menšinové vládě konzervativců většinu v parlamentu. V prohlášení uvedla, že nemůže podpořit „návrhy ohledně cel, ohledně spolurozhodování, nejasnosti panují i kolem daně z přidané hodnoty“. DUP se v minulosti postavila také proti dohodě, kterou vyjednala Mayová.

Johnson si ve sněmovně věří

Podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera je Johnson přesvědčen, že nové ujednání dokáže v britském parlamentu prosadit. Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny, označil dohodu za velmi dobrou. I podle něj z ní zmizela nedemokratická irská pojistka, která řadě konzervativních poslanců vadila. Podle listu The Times vyjádřil spokojenost s novou dohodou také britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Označil ji za naprosto odlišnou od té, kterou vyjednala vláda Mayové.

Nová dohoda je dobrou zprávou pro Česko a pro české pracovníky. „Dnešní zpráva je dobrou novinou z hlediska české ekonomiky. Podle studie lovaňské univerzity z června letošního roku totiž brexit bez dohody připraví o práci zhruba 47 tisíc Čechů, zatímco brexit s dohodou zhruba 11 tisíc,“ okomentoval situaci ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. 

Britský premiér Boris Johnson dlouhodobě tvrdí, že Británie opustí Evropskou unii 31. října, tedy za 14 dní. Pokud se tak skutečně stane, bude to více než tři roky od referenda, ve kterém se Britové v červnu 2016 pro odchod z evropského bloku vyslovili, a více než dva roky od oficiálního oznámení Londýna z března 2017, že Británie hodlá z EU odejít.

Na oznámení ihned zareagovaly kurzy měn a akciové trhy. „Britská libra posílila vůči euru a zejména vůči dolaru bezprostředně po oznámení nové dohody na podobě brexitu,“ uvedl Kovanda. Doplnil, že vzhůru poskočil také britský akciový index FTSE 250. Oslabily naopak tradiční bezpečná útočiště jako německé nebo americké vládní dluhopisy.

Autor: ČTK, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video