Británie již brzy oficiálně požádá o odchod z Evropské unie | E15.cz

Británie již brzy oficiálně požádá o odchod z Evropské unie

ČTK

Share on Facebook Messenger

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum. Premiérčina mluvčí zároveň popřela spekulace o možných předčasných parlamentních volbách.

"Dnes ráno britský velvyslanec při EU (Tim Barrow) informoval úřad Donalda Tuska, že Spojené království zamýšlí aktivovat článek 50 (lisabonské smlouvy) 29. března," oznámil mluvčí Mayové. Dodal, že Londýn bude chtít s jednáními o vystoupení začít rychle.

List The Independent na svém webu napsal, že Mayová po odeslání dopisu formálně oznámí Dolní sněmovně Spojeného království, že Brusel požádala o zahájení procesu vystoupení z EU. Podrobnosti o tom, jak bude dopis pro Brusel obsahově koncipován, zatím známy nejsou.

Přesný termín aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl. Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství. V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány dnes ale úřad premiérky popřel. Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.

Článek 50 lisabonské smlouvy dosud nikdo nepoužil

Článek 50 je část lisabonské smlovy z roku 2009, popisující postup pro případ, že některá členská země má zájem z unie odejít. Lisabonská smlouva stanoví, že země, která se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. EU pak uzavře s touto zemí dohodu o podmínkách jejího odchodu s přihlédnutím k budoucím vztahům s unií. Tuto smlouvu schvaluje Rada kvalifikovanou většinou po souhlasu Evropského parlamentu:

- Text článku 50 pro krok vystoupení neklade žádné předběžné podmínky, kromě toho, že rozhodnutí členské země musí být v souladu s jejím ústavním pořádkem.

- Stát, který chce odejít, musí svůj záměr formálně oznámit, nestačí tak pouhá informace o výsledku referenda. Britská premiérka Theresa Mayová dopisem oficiálně požádá o odchod své země z Evropské unie 29. března.

- Po této formální aktivaci článku začne dvouletý proces vyjednávání, po celou dobu je odcházející země členem unie za nezměněných podmínek.

- Prvním krokem bude dohoda zbývajících 27 členských zemí na společné vyjednávací pozici.

- Samotná vyjednávání jménem EU velmi pravděpodobně povede Evropská komise. Neexistuje však precedens, a tak není vyloučen ani jiný vývoj. Věc řeší článek 218(3) unijní smlouvy, který dává členským zemím možnost jmenovat i jiného vyjednávače.

- Cílem je dohoda o způsobu odchodu dané země z EU s přihlédnutím k jejím budoucím vztahům s unií.

- Základním údajem, na kterém se budou muset ve stávající situaci obě strany shodnout, je samotné faktické datum brexitu, tedy okamžiku, kdy pro Británii a v Británii přestane platit unijní právo.

- Otázkami k řešení budou zřejmě také nejrůznější přechodná období týkající se například přístupu na jednotný trh či další spolupráce v boji s terorismem.

- S dosaženou dohodou musí souhlasit Evropský parlament. Velmi pravděpodobně budou moci o věci hlasovat také britští europoslanci.

- Poté o uzavření dojednané dohody rozhodují členské země takzvanou superkvalifikovanou většinou - pro text se tedy musí vyslovit nejméně 72 procent států představujících zároveň nejméně 65 procent unijní populace. Vystupující země nehlasuje.

- Podle vyjádření informovaných unijních činitelů není možné uzavřít s Británií dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů v řadě oblastí ve chvíli, kdy je země stále součástí unie. Tyto obchodní a další dohody je však možné souběžně připravovat.

- Pokud se dohodu o mechanismu vystoupení nepodaří dojednat dva roky poté, co země aktivuje článek 50, její členství v EU končí automaticky.

- Ostatní země se však mohou s odcházejícím státem domluvit na potřebě prodloužení doby potřebné k dokončení "rozvodových rozhovorů".

- Samotnou dohodu o vystoupení členské státy "zbytkové EU" ratifikovat nemusí.

- Důsledkem dohody o odchodu bude přinejmenším praktická změna základních unijních smluv - byť třeba jen článku 52, kde je seznam států, kterých se smlouvy týkají. Takové změny už ratifikaci podléhají.

- Článek 50 také uvádí, že pokud by se země rozhodla do EU vrátit, platí pro ni stejné podmínky jako pro kterýkoli jiný stát usilující o členství. Před skotským referendem o nezávislosti v roce 2014 upozorňovala tehdejší Evropská komise, že samostatné Skotsko by bylo ve stejné pozici.

- Pro samotný mechanismus spuštění článku 50 neexistuje precedens. Proto jej nyní promýšlejí úředníci v Londýně i v Bruselu.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.