Británie se může jednoduše ocitnout zcela bez plynu, varují energetici | E15.cz

Británie se může jednoduše ocitnout zcela bez plynu, varují energetici

Británie se může jednoduše ocitnout zcela bez plynu, varují energetici
Těžby plynu z břidlic
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
vrb

Británie v březnu hrozilo, že se ocitne bez plynu. List Financial Times dnes na svých internetových stránkách s odvoláním na jednoho z vysokých energetických úředníků napsal, že země v jednu chvíli měla v zásobnících plyn jen na šest hodin. Británie těží zemní plyn, produkce v zemi však klesá a roste závislost na jeho dovozu.

„Opravdu jsme měli ve skladišti zásoby plynu na šest hodin,“ uvedl ředitel pro energetiku a infrastrukturu v rámci majetku koruny, tzv. Crown Estate, Rob Hastings. „Pokud by klesly níže, znamenalo by to přerušení dodávek.“

Velkoobchodní ceny plynu v Británii koncem března stouply na nový rekord kvůli technické závadě, která dočasně přerušila provoz jednoho z hlavních dovozních plynovodů. Přerušení přišlo v době, kdy byla úroveň zásob nízká, protože přetrvávající zimní počasí zvýšilo poptávku po plynu, upozornil FT.

Prudký růst cen plynu v březnu ukázal, jak je Británie náchylná na přerušení dodávek, když její vlastní těžba klesá a země je stále více závislá na dovozu, zvláště z Norska a Nizozemska. Británie byla kdysi schopná uspokojit poptávku vlastní těžbou v Severním moři, v roce 2004 se však stala čistým dovozcem plynu.

Země má podle FT rovněž relativně nízkou úroveň zásobníků plynu. Někteří analytici doporučují, že by se kapacita zásobníků měla do roku 2020 zdvojnásobit, aby si země zajistila dostatek plynu na zimu, kdy poptávka dosahuje vrcholu.

Winser: Británie má pružný dovoz plynu, náhlé výpadky nehrozí

S Hastingsovým varováním před nebezpečím, kterému Británie v březnu čelila, však nesouhlasí někteří další odborníci. „Je pravda, že v zásobnících nezbyl velký objem plynu, ale to na konci zimy není nikdy,“ řekl FT výkonný ředitel National Grid Nick Winser.

Británie má sice podle něj v mezinárodním měřítku nízkou kapacitu zásobníků, má však také velmi rozmanité zdroje dodávek, a tak je odolná vůči náhlým výpadkům. Poptávka po plynu v březnu se podle Winsera pohybuje kolem 350 až 370 milionů metrů krychlových denně a Británie je schopná dovézt 530 milionů metrů krychlových denně.

Crown Estate, která spravuje zásobníky plynu, je portfolio nemovitostí ve vlastnictví britské koruny. Přestože patří monarchovi a dědí se nástupem na trůn, není, stejně jako třeba korunovační klenoty, tento majetek soukromým vlastnictvím panovníka. Ten ho tak nemůže prodat a ani mu osobně nepatří výnosy z tohoto majetku. Crown Estate rovněž vlastní práva na sklady zemního plynu, včetně největšího skladu Rough. Tento sklad má pronajatý firma Centrica, majitel British Gas.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!