Británie směřuje k větší decentralizaci

Konzervativci po hlasování o oddělení Skotska prohlásili, že Edinburghu udělí větší práva pouze tehdy, když se posílí i moc Anglie. Argumentují tím, že Skotové mají svůj parlament a zároveň zastoupení ve Westminsteru, a mohou tak ovlivňovat anglické dění, zatímco Angličané možnost zasahovat do skotských záležitostí nemají.
„Tak jako Skotové budou mít více pravomocí ohledně svých věcí, dostanou i lidé z Anglie, Walesu a Severního Irska příležitost více mluvit do svých,“ prohlásil Hague. Navrhuje například, aby skotští poslanci v Londýně nemohli hlasovat o zákonech, které mají dopad pouze na Anglii a Wales. Další návrh spočívá v tom, že by angličtí zákonodárci hlasovali o „anglické“ legislativě v počátečních čteních a předkládali pozměňovací návrhy. Až v závěrečné fázi by ji schvalovali všichni. Variantou je i udělení práva veta anglickým poslancům pro některé normy.
Labouristé však tvrdí, že podobné návrhy jsou spíše v zájmu konzervativců, než země. Narážejí tím na skutečnost, že většina skotských poslanců ve Westminsteru je tradičně z řad labouristů. Plány navíc patrně neuspokojí radikální křídlo toryů, podle něhož je třeba ustanovit anglický parlament.
Premiér David Cameron mezitím v pondělí jednal se šéfkou skotské vlády Nicolou Sturgeonovou o změnách pro Edinburgh.
Hovořili o tom, že by skotští zákonodárci mohli mít právo snížit věkovou hranici voličů pro místní parlamentní volby v roce 2016. Dospívající od 16 let by mohli rozhodovat už v referendu. Region žádá i možnost více ovlivňovat otázky financí a sociálního zabezpečení. Nakolik Londýn Edinburgh vyslyší, by mělo být známo v lednu. Více pravomocí třeba ohledně daní by si mohly vydobýt i Wales a Severní Irsko.
Britové jsou pro větší izolaci |
---|
V aktuálním průzkumu se 42 procent obyvatel Británie vyslovilo pro odchod z Evropské unie. Zůstat v EU jich chce 31 procent, zbytek se v tuto chvíli nedokáže rozhodnout. Oslovení jsou navíc vesměs pro zpřísnění imigrační politiky, 61 procent si přeje omezit příliv lidí z osmadvacítky. Téměř čtvrtina by je zcela zbavila možnosti usadit se v Británii. Na druhou stranu jsou téměř dvě třetiny lidí přesvědčeny, že by britští občané měli mít možnost svobodně pracovat a žít v celé unii. |