Britům schází chemie, do řek pouštějí splašky. Češi si za čistou vodu v řekách připlatí
Britským čistírnám odpadních vod chybí síran železitý, který slouží k dočišťování splaškové vody z kanalizace. Nedostává se ani dalších látek, které pomáhají k odbourávání a vysrážení znečišťujících látek v odpadní vodě. Britská vláda proto v říjnu udělila výjimky vodárenským společnostem, které tak smějí do konce roku vypouštět do řek a moří znečištěnou odpadní vodu. Česku sice nedostatek chemikálií nehrozí, ale ceny čištění komunálních a průmyslových odpadních vod porostou.
Britské vodárenské společnosti dosud směly vypouštět nezpracovanou odpadní vodu jen v případě extrémního vytížení po vydatných dešťových srážkách vedoucích k přehlcení kanalizace. Do konce roku to bude běžná praxe. Hlavním důvodem akutního nedostatku chemikálií je podstav řidičů vyvolaný koronakrizí a brexitem. Řidiči, kteří převážejí nebezpečné látky, navíc musejí mít potvrzení, že prošli speciálním školením.
Česku nedostatek čisticích chemikálií podle všeho nehrozí. „Jak při nástupu pandemie, tak i v současné situaci neevidujeme zásadní omezení dodávek či prodloužení dodacích lhůt, které by mělo dopad na výrobu či čištění vod, přesto i nadále fungujeme v režimu maximální předzásobenosti právě s ohledem na potenciální vznik problémů v dodavatelsko odběratelském řetězci při další vlně pandemie,“ ujišťuje Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel Vody Veolia ČR, která poskytuje kanalizační služby více než třem milionům obyvatel.
Přesto se růst cen jednotlivých položek potřebných pro čištění splaškových vod zcela jistě promítne do výsledné ceny vodného a stočného v příštím roce. „Například cena chemikálií potřebných pro dočišťování stočných vod se příští rok zvýší o devět procent, ceny trubního materiálu o osm až deset procent a ceny stavebních prací již letos vzrostly o jedenáct procent,“ shrnuje ředitelka komunikace Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.
Podobně to vidí technický ředitel Veolia. „Evidujeme u vybraných materiálových položek meziroční nárůst nikoli v řádu procent, ale v řádu desítek procent. Nastal zejména u plastových výrobků jako potrubí či u chemikálií na bázi polymerů,“ konstatuje Beneš. Mnohem podstatnější je ale podle něj růst cen plynu a hlavně elektrické energie. „Díky nastavení systému dlouhodobého nákupu a v oblasti energetiky a díky interní spolupráci se společností Veolia Komodity bude ale dopad těchto změn do nákladů roku 2022 omezený,“ dodává.
Odhadovaný nárůst cen stočného a vodného by měl podle Dvořákové činit kolem šesti procent. Letošní poplatek se pohyboval kolem sta korun a meziročně vzrostl o necelých osm procent. Od roku 1999 narostl až čtyřikrát.
Růst nákladů na čištění odpadních vod čeká i průmyslové podniky. „Od října začaly růst ceny plastů, železa a dalších vstupních materiálů. Samostatnou kapitolou je růst cen energií, proto v příštím roce očekáváme cenový skok v oblasti služeb čištění průmyslových odpadních vod,“ konstatuje technolog z environmentální společnosti Dekonta Michal Šereš.