Brusel hledá větší klacek na nekalé levné dovozy, Česku se to nelíbí | E15.cz

Brusel hledá větší klacek na nekalé levné dovozy, Česku se to nelíbí

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Evropská komise oprášila tři roky starý návrh na zpřísnění ochrany proti dumpingu. Jeho přijetí dříve blokovala skupina zemí, v níž bylo i Česko. Těm se návrh pořád nezamlouvá.

 

Tak už se dohodněte a napodruhé přísnější pravidla pro trestání dovozu do Evropy za dumpingové ceny schvalte, vyzvala Evropská komise členské státy. Po rychlejším trestání nekale levných dovozů volají nejen oceláři a další zástupci průmyslu, ale také státy v čele s Francií, Itálií nebo Německem.

Jenže dílčí reformu evropských pravidel, která by přinesla zrychlení antidumpingového řízení a zvýšení sankčních cel, v roce 2013 zablokovala skupina zemí v čele s Velkou Británií a severskými státy. Byla v ní i Česká republika.

„V ochraně před dumpingem jsme se dostali na hranici toho,co jsme schopni se stávajícími pravidly dělat. Je nyní na členských státech, aby rozhodly a vybavily komisi adekvátními nástroji,“ prohlásil předseda komise Jean-Claude Juncker. Oprášil přitom tři roky starý návrh. Na stole je třeba zkrácení antidumpingové procedury o dva měsíce.

V menší míře než dnes by se mělo aplikovat pravidlo nižšího cla. Podle něj se nekalý dovoz trestá nikoli do výše zjištěného dumpingu, ale jen do výše újmy způsobené evropskému průmyslu. Rozdíl v sazbě cla bývá několikanásobný. Jenže Británie a Seveřané zpřísnění pořád odmítají.

Česko sice modernizaci antidumpingových nástrojů podporuje, ale nechce omezovat používání pravidla nižšího cla. „Toto pravidlo nevede k uložení nižších cel, než je újma způsobená unijnímu průmyslu. Ojedinělé případy příliš nízkých předběžných antidumpingových cel byly důsledkem nevhodného výpočtu této újmy. Proto by měla být cílem reformy změna metody pro její výpočet,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Výsledkem nevhodné metodiky je například situace, kdy Spojené státy uvalí sankční clo na čínské ocelové výrobky ve výši 133 procent, zatímco EU přirazí k běžnému clu jen 22,5 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.