Bruselu se nelíbí chystaný maďarský plot proti uprchlíkům
„Teprve nedávno jsme zdi v Evropě strhli, neměli bychom je znovu budovat,“ poznamenala mluvčí komise Natasha Bertaudová se zřetelem na někdejší železnou oponu mezi Východem a Západem.
Už příští středu by mělo maďarské ministerstvo vnitra představit vládě konkrétní projekt jak vybudovat na 175 kilometrech hranice čtyři metry vysoký plot.
Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa není výstavba v rozporu s mezinárodními závazky či dohodami. Připomněl, že obdobné bariéry vybudovaly Řecko s Bulharskem na hranicích s Tureckem a že Španělsko má na severu Afriky kvůli migrantům oplocená města Ceuta a Melilla.
Šokované Srbsko
Srbský premiér Aleksandar Vučić dal ale v bezprostřední reakci najevo, že je touto zprávou „překvapen a šokován“. Srbsko usiluje o sbližování s EU.
Maďarský premiér Viktor Orbán už minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu běženců uzavřít hranice se Srbskem. Bělehrad podle něj neřeší problém s migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dál do západní Evropy.
Evropský statistický úřad informoval, že zásadní část žadatelů o azyl v Maďarsku tvoří lidé z Kosova. V pořadí poprvé registrovaných žádostí o azyl bylo v EU Maďarsko v prvním čtvrtletí na druhém místě s 18 procenty. Celých 40 procent všech uprchlíků požádalo o azyl v Německu.
Zodpovědnost je na státech
Podle mluvčí Evropské komise mají skutečně za ochranu vnějších hranic EU odpovědnost příslušné členské země a je na nich, jaké prostředky k tomu zvolí. „Nicméně každé opatření musí být plně v souladu s evropským právem a mezinárodními závazky včetně respektu k lidským právům,“ poznamenala Bertaudová.
Na novinářský dotaz pak uvedla, že Budapešť s Bruselem přímo o této věci žádný dialog nevedla. Připomněla ale, že ministři vnitra všech zemí EU se v pondělí na schůzce v Lucembursku otázkou nelegální migrace zabývali.