Evropská komise chce chránit unijní trh před globální konkurencí | e15.cz

Brzda pro čínské firmy. Evropská komise chce chránit unijní trh před globální konkurencí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státem podporovaným firmám ze zemí mimo Evropu mohou při podnikání či ve snaze o nákup evropských podniků nastat složitější časy. Evropská komise totiž zveřejnila zatím nezávazný návrh, který počítá s možností pokutovat cizí firmy, jež jsou proti konkurenci z Evropské unie zvýhodněny různými formami státní pomoci. Unijní exekutiva jim chce i ztížit možnost získání kontroly nad evropskými společnostmi.

Brusel tato pravidla navrhuje zejména s ohledem na posilující globální vliv čínských firem, které těží z podpory Pekingu. Pravidla však mohou postihnout i velké podniky z dalších asijských zemí, ale také například ze Spojených států či Británie, která na konci roku přestane být součástí jednotného unijního trhu.

„Evropská ekonomika je otevřená a úzce propojená se zbytkem světa. Pokud to má být i nadále její předností, musíme zůstat ostražití. Proto potřebujeme ty pravé nástroje, které zajistí, aby zahraniční subvence nenarušovaly náš jednotný trh,“ komentovala návrh místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise v téměř šedesátistránkovém dokumentu navrhuje, že pokud firmy ze zemí mimo EU získají za tři roky od státu pomoc převyšující 200 tisíc eur (5,4 milionu korun), mohl by Brusel moci zahájit kontrolu jejich aktivit na společném trhu a v krajním případě je potrestat pokutou. Komise tím hodlá srovnat podmínky pro zahraniční firmy s pravidly, která znemožňují těžit ze státní pomoci podnikům evropským.

Mezi nedovolenou podporu řadí návrh například úvěry s nulovými úroky, státní garance či daňové úlevy.

Druhá část opatření má ochránit unijní trh před snahou státem podporovaných firem přebírat kontrolu nad evropskou konkurencí.

Zahraniční firmy, které kupují větší než 35procentní podíl ve firmě z EU, která má roční tržby přes 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun), budou podle návrhu muset komisi informovat, zda v posledních třech letech obdržely státní podporu za více než deset milionů eur. Pokud toto pravidlo poruší, mohou rovněž dostat pokutu, případně jim komise může nákup zablokovat.

Dnešní dokument je základem pro veřejnou debatu, která potrvá do září a v níž se navrhovaná kritéria mohou změnit. Poté chce komise přijít s právně závaznou normou, kterou by předložila ke schválení členským státům a Evropskému parlamentu.

Podle některých diplomatů ale není zdaleka jisté, zda návrh získá souhlas unijních zemí. Část jich může mít například obavy z toho, aby nová pravidla neomezila tok investic do podniků, které jsou v problémech kvůli koronavirové krizi. Někteří europoslanci pak dávají najevo obavy z toho, aby se EU v případě schválení navrhované strategie nestala terčem odplaty ze strany Číny a dalších zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video