Buď všichni vyhrajeme nebo všichni prohrajeme, řekl nový šéf EP Schulz | E15.cz

Buď všichni vyhrajeme nebo všichni prohrajeme, řekl nový šéf EP Schulz

Martin Schulz
Martin Schulz
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, sal

Novým předsedou Evropského parlamentu (EP) byl dnes ve Štrasburku zvolen německý sociální demokrat Martin Schulz. Už v prvním kole volby získal 387 z 670 platných hlasů. Ve funkci střídá polského lidovce Jerzyho Buzka, který byl prvním předsedou EP z nových členských zemí.

„Poprvé od založení EU se její rozpad stává reálným a poslední měsíce se EU potýká s velkými potížemi. Důležitá rozhodnutí se dělají za zavřenými dveřmi bez dostatečné demokratické kontroly,“ prohlásil Schulz po svém zvolení. „Zájmy jedné země se nedají oddělovat od zájmů zemí sousedních. Je to právě naopak, buď všichni vyhrajeme nebo všichni prohrajeme. Pro úspěch je hlavní metoda společenství“, dodal.

Zvolení Schulze, který byl předsedou frakce socialistů od roku 2004 a europoslancem již o deset let dříve, se očekávalo. Podle dohody o rozdělení moci mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi - lidovci a socialisty - se totiž předseda sboru v polovině pětiletého funkčního období EP pravidelně mění.

Ne všichni europoslanci ale s takovými dohodami souhlasí, kritizoval je například kandidát konzervativců Deva. Schulz se možná i proto dnes po svém zvolení kolegy snažil ujistit o tom, že chce a bude předsedou všech. Mezi hlavními cíly svého předsednictví zmínil například probuzení nadšení pro Evropu u obyvatel kontinentu a zvýšení váhy Evropského parlamentu.

Jednou z cest k jejich dosažení má podle Schulze být i to, že EP bude místem pro kontroverzní debaty v Evropě. V této souvislosti připomněl na středu plánované vystoupení maďarského premiéra Viktora Orbána, který bude před europoslanci obhajovat kontroverzní ústavní zákony, kvůli nimž Evropská komise proti Maďarsku zahájí právní kroky.

Poslance bude tišit zvonek

Vyučený knihkupec známý svými často velmi razantními výstupy na parlamentní půdě vedle plánů do budoucna již představil také jednu zcela konkrétní změnu. Poslance, kteří při zasedání ruší, hodlá napříště tišit nikoliv předsednickým kladívkem, ale pomocí zvonku.

Evropští zákonodárci budou dnes volit ještě jednou, večer mají vybrat 14 místopředsedů parlamentu. Jedním z nich se může stát i Oldřich Vlasák (ODS), který v parlamentu zastupuje skupinu Evropských konzervativců a reformistů. Vlasák před nedávnem připustil, že s ohledem na pravidla a zvyklosti má jeho kandidatura velkou šanci na úspěch. Zároveň ale upozornil, že výsledek nelze nikdy předjímat.

Naproti tomu setrvání dosavadního místopředsedy Libora Roučka (ČSSD) ve funkci je spíše nepravděpodobné. Socialisté totiž v rámci dohody s lidovci přijdou o dva z dosavadních čtyř místopředsednických postů.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.