Cameron oznámil plán boje proti extremistické propagandě

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron Zdroj: ctk/AP

Britský premiér David Cameron dnes zveřejnil plán investovat pět milionů liber (184 milionů korun) na podporu projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu Islámský stát (IS) na internetu i jinde ve společnosti. Britská vláda chce tímto způsobem reagovat na snahy islamistů, kteří především mezi zranitelnými skupinami obyvatelstva verbují bojovníky pro svatou válku. Informovala o tom agentura AFP.

Britská vláda se chystá utratit na projekt letos pět milionů liber a další peníze v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.

Podle úřadů se během posledních 18 měsíců velmi změnil způsob, jakým extremisté využívají internet, aby oslovili mladé lidi. Institut zaměřený na boj s terorismem Quilliam Foundation uvedl, že Islámský stát šíří svou propagandu prostřednictvím sítě svých stoupenců a sympatizantů rozmístěných po celém světě.

Premiér Cameron se v pondělí chystá představit novou rozsáhlou protiextremistickou strategii země. „Musíme systematicky bojovat s extremismem a s ideologiemi, které ho podporují, odhalovat lži a ukazovat ničivé následky. Musíme zastavit extremismus hned na počátku - musíme znemožnit, aby se tento zárodek nenávisti uhnízdil v mysli lidí, a musíme zastavit přísun kyslíku, který potřebuje ke svému růstu,“ řekl Cameron.

Představení strategie

“(V pondělí) představím strategii proti extremismu, která přistupuje k boji s tímto jedem novým způsobem. Měla by stíhat ideologie, které (extremismus) podporují, potírat násilné i nenásilné stránky tohoto přesvědčení, měla by aktivně podporovat hlasy hlavního proudu tak, aby přehlušily hlasy extremistů, a zabývat se segregací a odcizením, které mohou poskytovat živnou půdu pro extremistické názory,“ dodal.

Protiteroristická jednotka londýnské metropolitní policie uvedla, že od roku 2010 odstranila z internetu 110.000 položek, které lze označit za extremistickou propagandu. Letos to bylo 38 tisíc položek.