Část opozice slíbila Tsiprasovi podporu, pět poslanců Syrizy se vzbouřilo | E15.cz

Část opozice slíbila Tsiprasovi podporu, pět poslanců Syrizy se vzbouřilo

Alexis Tsipras, řecký parlament
Alexis Tsipras, řecký parlament
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval poslance své strany Syriza, aby podpořili vládu v úsilí vyjednat s mezinárodními věřiteli nový program finanční pomoci, jenž má zabránit řeckému bankrotu. Hlasování původně plánované na půlnoc (23:00 SELČ) se podle všeho uskuteční až v sobotu v časných ranních hodinách, protože se do debaty před tím přihlásilo mnoho z tří stovek poslanců.

Tsipras narazil na odpor části levicového křídla vládní formace, takže si nemůže být jist vládní většinou při hlasování. Podporu mu ale přislíbily už dvě proevropské opoziční strany, jejichž dvě desítky poslanců by mohly pomoci přečíslit bouřící se poslance Syrizy.

Premiér upozornil, že Řecko má na vybranou pouze mezi špatnou volbou a katastrofou. „Musíme učinit klíčová rozhodnutí. Máme mandát dosáhnout lepší dohody, než bylo ultimátum ze strany euroskupiny, ale zcela jistě nemáme mandát vyvést Řecko z eurozóny,“ řekl podle agentury Reuters Tsipras svým poslancům.

Odvolával se na referendum, v němž Řekové v neděli odmítli návrh reforem předložený koncem června mezinárodními věřiteli. Tsipras ho tehdy nepřijal, ale nyní nabízí významné ústupky, které se týkají i citlivých oblastí, jako jsou důchody či DPH.

Tsiprase nepodpoří nejméně pět ze 149 poslanců levicové formace Syriza. Mezi vzbouřenci jsou tři poslanci takzvané levicové platformy, kteří odmítají jakákoli úsporná opatření. Přidala se k nim i jedna poslankyně, která prohlásila, že nebude hlasovat za zradu stranického programu.

A hlasování se zdrží i bývalý ministr financí Janis Varufakis, který neúčast zdůvodnil rodinnými důvody, byť úsilí svého následovníka Euklidise Tsakalotose podpořil na internetové sociální síti. Po pro něj úspěšném nedělním referendu, v němž většina voličů odmítla další úsporné plány věřitelů, Varufakis podal demisi a prohlásil, že by se nikdy nepodepsal pod návrh dohody, jež by byla z jeho pohledu pro Řecko nevýhodná.

S výhradami podpořil vyjednávací úsilí vlády také Tsiprasův koaliční partner Panos Kammenos, ministr obrany a šéf Nezávislých Řeků, kteří zajišťují Syrize v parlamentu vládní většinu. Největší opoziční strana, konzervativní Nová demokracie, která má v parlamentu 76 poslanců, ubezpečila Tsiprase svou podporou. Přidala ale důrazné varování, aby se bez dohody zajišťující setrvání země v eurozóně z Bruselu do Atén ani nevracel. Kabinet může také spoléhat na hlasy 17 zákonodárců proevropské liberální strany To Potami.

Někteří evropští partneři zatím vyjadřují ohledně dohody spíše optimismus. „Řekové ukázali odhodlání setrvat v eurozóně, protože plán, který předložili, je podstatný a důvěryhodný,“ řekl dnes novinářům francouzský prezident François Hollande. Podle italského ministra hospodářství Piera Carla Padoana udělalo Řecko obrovský pokrok. „V těchto hodinách děláme důležité kroky směrem k řešení pro Řecko,“ napsal v příspěvku na sociální síti Twitter.

Chtějí víc

Německá vláda se nechtěla k reformám zatím vyjadřovat, její mluvčí ale v obecné rovině zdůraznil, že řecké reformní návrhy musejí nyní jít výrazně dál, než požadovali v červnu mezinárodní věřitelé. „V červnu se jednalo o prodloužení záchranného programu do listopadu, nyní ale jde o zcela nový, několikaletý program,“ upozornil mluvčí ministerstva financí Martin Jäger. Také šéf euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem odmítl cokoli komentovat do vyjádření expertů k řeckému návrhu.

Podle odhadů médií mají navrhovaná řecká opatření hodnotu deseti miliard až 13 miliard eur; země za ně během tří let chce z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) nové půjčky ve výši 53,5 miliard eur, což je 1,45 bilionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video