Češi mají osmý nejsilnější cestovní pas. Nejsvobodněji mohou hranice překračovat Japonci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Češi mají osmý nejsilnější cestovní pas. Nejsvobodněji mohou hranice překračovat Japonci

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Nejsilnější cestovní pasy mají podle poradenské společnosti Henley & Partners obyvatelé Japonska a Singapuru. Mohou bez zařizování víz vycestovat do 189 zemí světa. Nejnovější výsledky hodnocení 199 pasů zveřejnila Henley & Partners na začátku července.

Za Japonskem a Singapurem skončily na druhém místě Finsko, Německo a Jižní Korea, ale ani Česká republika si nevede špatně. Český pas umožňuje bez víz, případně s vízem obdrženým hned po příjezdu, navštívit 181 zemí ze zkoumaných 227 destinací. O rok dříve to bylo dokonce 182 zemí. 

Česká republika tak dominuje rozvíjejícím se zemím střední a východní Evropy. Litva se umístila na devátém místě, když její obyvatelé mohou navštívit 180 států bez víz, u Lotyšska, Slovensko a Slovinska je to 179 zemí a Maďaři a Estonci mají stejnou možnost u 178 destinací. 

V žebříčku se naopak dlouhodobě propadají Británie a USA. Ještě před pěti lety byly obě země na prvním místě, ale od té doby klesly na sdílenou šestou pozici. To je nejhorší umístění od roku 2010. 

Motoristou v Mexiku: obří tahače, špičková policejní auta a Brouk na každém rohu

Pozice Británie se navíc může dále měnit. Kvůli stále nejasné podobě odchodu z Evropské unie je postavení Británie podle poradenské firmy velice nejisté. Z výzkumu historických dat Henley & Partners by se dosud silné postavení Británie v žebříčku mohlo zhoršit. 

Na konci žebříčku se opět umístil Afghánistán, jehož pas umožňuje bez víz navštívit pouze pětadvacet zemí. Jen o dva státy víc mohou bez víz navštívit Iráčané a devětadvacet zemí pak Syřané. „Až na několik pozoruhodných výjimek poslední žebříček z indexu Henley Passport ukazuje, že státy na celém světě stále více vnímají, že vízová otevřenost je klíčová pro příznivý ekonomický a sociální vývoj,“ komentoval výsledky Christian H. Kaelin, předseda představenstva Henley & Partners. 

Vízová politika přitom ovlivňuje chování jednotlivých zemí. Konkrétně vidina uvolnění požadavků na víza ze strany EU například podle politologa Ömera Zarpliho povzbudila sousedící země, aby provedly „významné reformy v oblastech jako občanská a politická práva, právní stát a bezpečnost“.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!