Cesta z krize? Zaveďte „geuro“, radí Němci Řekům | E15.cz

Cesta z krize? Zaveďte „geuro“, radí Němci Řekům

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak zařídit, aby Řecko euro zcela neopustilo, ale zároveň posílilo svou nedostatečnou konkurenceschopnost? Možné řešení naznačují experti největší německé banky Deutsche Bank. Ti navrhují, pokud v opakovaných předčasných volbách uspějí odpůrci úsporných opatření, zavést v zadluženém Řecku paralelní měnu k euru. Geuro, jak platidlo nazvali, by tvořily dluhopisy aténské vlády a bylo by ho možné devalvovat, což má být prostředek k novému nastartování řeckého hospodářství. Euro to však neumožňuje.

Hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer a jeho kolegové předpokládají, že nová měna vůči euru nejprve výrazně oslabí. Uváženou rozpočtovou politikou ale podle nich bude možné geuro posilovat, a pokud Atény provedou nutné strukturální reformy, nevylučují němečtí odborníci ani návrat k euru jako jedinému platidlu v zemi.

„Považuji toto paralelní oběživo k euro za nejpravděpodobnější vývoj,“ uvedl Mayer na ekonomické konferenci v Berlíně, kde studii Deutsche Bank představil. Řečtí vývozci tak budou podle něj například moci snížit mzdy. „Tím se znovu stanou konkurenceschopnými,“ dodal ekonom, podle něhož je úplné opuštění společné měny v Řecku nepravděpodobné, jelikož si to většina obyvatel nepřeje.

„Není pravděpodobné, že Řecko euro formálně opustí, ani to, že se ostatní země eurozóny od Řecka úplně odvrátí,“ soudí Mayer. Podle něj tištěním paralelních peněz bude aténská vláda schopna dostát svým závazkům alespoň vůči Řekům.

Tento scénář podle Deutsche Bank ale současně předpokládá nutnost vytvoření evropské „špatné banky“ (bad bank), která by pomohla postiženým řeckým peněžním institucím.

Návrhy na zavedení paralelní měny v Řecku zazněly podle německých médií už v minulosti. Před novými předčasnými volbami 17. června, v nichž by mohly uspět strany odmítající radikální škrty, jimiž je podmíněna zahraniční finanční pomoc, však její vytvoření nabývá znovu na aktuálnosti, soudí německý tisk.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.