Čeští podnikatelé vítají obchodní dohodu s Kanadou, dostanou se k zakázkám v provinciích

Přístav v Hamburku (ilustrační foto)

Přístav v Hamburku (ilustrační foto) Zdroj: CC BY 3.0: Henry Muhlpfordt: Flickr

Kontejnery v hamburském přístavu
přístav
Největší evropský přístav v nizozemském Rotterdamu
Justin Trudeau, foto: John McCallum, https://www.flickr.com/photos/94721844@N08/8619696336
Justin Trudeau
14
Fotogalerie

Zástupci českých podniků přivítali uzavření obchodní a hospodářské smlouva CETA mezi EU a Kanadou. Očekávání firem jsou velká nejen kvůli odstranění celních bariér, ale také umožnění účasti na veřejných zakázkách v Kanadě či vzájemném uznávání vzdělávání a profesí. Shodly se na tom dnes podnikatelské svazy.

Smlouvu CETA v neděli podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé Evropské unie. Dohoda by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi unií a Kanadou. "Svaz průmyslu a dopravy vítá, že se po dlouhých letech vyjednávání dohoda o vzájemném volném obchodu CETA mezi Kanadou a EU konečně uzavřela. Tato dohoda odstraní většinu tarifních a netarifních barier mezi oběma oblastmi," řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Martin.

CETA podle něj také například umožní účast českých firem ve veřejných zakázkách v kanadských provinciích, obě strany si budou vzájemně uznávat certifikace a zjednoduší se vysílání pracovníků českých firem do Kanady. Nastaví se také systém řešení investičních sporů, takže podnikatelé budou mít jistotu, že případné problémy budou řešeny v transparentním a spravedlivém režimu. CETA také posílí geopolitické vztahy mezi EU a Severní Amerikou a podpoří konkurenceschopnost firem, dodal Martin.

Nalezení kompromisu přivítal i viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář. Dohoda CETA umožní podle něj českým podnikatelům umožní pronikat alespoň z části na trh Spojených států, protože většina kanadského exportu směřuje právě tam. Pro Kanaďany to může být výhodné, protože mohou například koupit levnější strojírenské technologie nebo zařízení pro potravinářský průmysl české výroby. Na druhou stranu je třeba připravit se na konkurenci z Kanady.

Kanada je pro Česko z hlediska objemu obchodu 53. obchodním partnerem, 43. vývozním trhem a 53. dovozním trhem. Loni čeští exportéři do Kanady vyvezli zboží za 6,4 miliardy korun, dovezeno bylo zboží za 4,03 miliardy korun. Česko má s Kanadou pět let v řadě kladnou obchodní bilanci. Z České republiky do země javorového listu míří nejvíce kolejnice, lité výrobky ze železa a oceli či pneumatiky. Kanadský dovoz tvoří zejména léčiva, produkce pro letecký průmysl a strojírenské výrobky.

Zanedbatelný vliv

Podle analytiků ale bude mít obchodní dohoda na Česko jen zanedbatelný vliv. "Uzavření CETA je pro ČR dobrou zprávou, jak ekonomicky, tak zejména geopoliticky. Důsledek uzavření úmluvy CETA pro českou ekonomiku bude pozitivní, byť v přímé formě poměrně zanedbatelný," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka bude rozšíření obchodních příležitostí o další trh pro české a evropské firmy pozitivní. Podíl exportu do Kanady na celkovém českém vývozu ovšem podle něj činí pouze 0,2 procenta. "Nicméně důležitý je nepřímý vliv prostřednictvím subdodávek pro západoevropské firmy exportující na kanadský trh. Celkem má Kanada vliv na 0,4 procenta českého HDP," uvedl.

"Dnešní význam dohody je především symbolický - představuje první úspěšný krok v liberalizaci světového obchodu po dlouhé době neúspěšných pokusů nebo dokonce protisměrných kroků," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkově by dohoda podle něho měla pro Kanadu přispět k růstu HDP o 0,18 až 0,36 procenta. Vzájemný obchod by se měl zvýšit ročně až o 12 miliard eur a k liberalizaci by mělo dojít hlavně v obchodě s potravinářskými výrobky, kde bude 92 procent obchodu bez jakýchkoliv omezení, uvedl.