Čína vyšetřuje kvůli korupci exprezidentova poradce, problémy měl i dřív | E15.cz

Čína vyšetřuje kvůli korupci exprezidentova poradce, problémy měl i dřív

Bývalý prezident Chu Ťin-tchao
Bývalý prezident Chu Ťin-tchao
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské úřady kvůli podezření z korupce zahájily vyšetřování jednoho z nejbližších spolupracovníků bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa. Ling Ťi-chua byl už v roce 2012 degradován, když vyšlo najevo, že jeho syn byl účastníkem smrtelné dopravní nehody. Podle některých zdrojů seděly v okamžiku havárie v mladíkově luxusním voze Ferrari na sedadlech spolujezdců dvě obnažené ženy.

Čínská státní média uvedla, že Ling je vyšetřován „pro porušení disciplíny“. Pod tímto výrazem se zpravidla skrývá obvinění z korupce, připomněla agentura AP.

Ling v minulosti zastával funkci, která podle AP odpovídá pozici šéfa prezidentské kanceláře. Předpokládalo se, že při generační výměně koncem roku 2012 bude jmenován do devítičlenného stálého výboru politického byra čínské komunistické strany, což je orgán, který rozhoduje o dění v zemi.

Ze svých vysokých stranických a státních funkcí byl ale Ling nečekaně sesazen, když se ukázalo, že jeho syn byl na jaře 2012 zapleten do tragické nehody, při níž řídil černý sportovní vůz značky Ferrari. Ling se údajně snažil incident zatajit.

Výsady v komunistické Číně

Nehoda vyvolala mezi řadovými Číňany vlnu rozhořčení, jelikož potvrdila jejich předpoklady, že děti stranických vůdců vedou privilegovaný život a oplývají netušeným bohatstvím.

Neštěstí se odehrálo v čínské metropoli Pekingu 18. března 2012. Ve vozidle s Lingovým synem jely prý dvě mladé nahé či polonahé ženy, jedna z nich byla prý z menšinového etnika Ujgurů, druhá byla Tibeťanka.

Ženy utrpěly při srážce vážná zranění, mladík, kterému bylo něco přes 20 let, přišel podle některých zdrojů o život. „Po nehodě byl vypracován složitý plán, jak skutečnou identitu mladíka skrýt. Jméno, které se objevilo na úmrtním listu řidiče, bylo nakonec falešné,“ napsal tehdy deník South China Morning Post. „Lidé by se totiž určitě ptali, jak si mohl Ling Ku dovolit luxusní auto za pět milionů jüanů (18,1 milionu korun).

Potvrdilo by se tím přesvědčení veřejnosti, že děti vysokých představitelů vedou rozmařilý, dekadentní způsob života, o němž se řadovým občanům ani nesní,“ konstatoval list.

Ilona Švihlíková: Čína jako největší ekonomika světa?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.