Čína vyslala ke sporným ostrovům hlídkové lodě | E15.cz

Čína vyslala ke sporným ostrovům hlídkové lodě

Čína vyslala ke spornému souostroví ve Východočínském moři dvě hlídkové lodě
Čína vyslala ke spornému souostroví ve Východočínském moři dvě hlídkové lodě
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína vyslala dvě hlídkové lodě do blízkosti ostrovů ve Východočínském moři, na něž si činí nárok jak Peking, tak Tokio. Oznámila to dnes čínská státní agentura Nová Čína. Rozhodnutí přišlo den poté, co japonská vláda oficiálně rozhodla, že ostrůvky, které jsou v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü, koupí od soukromých vlastníků.

Japonsko tvrdí, že nákupem ostrovů nechce vyvolat napětí v čínsko-japonských vztazích. „Pro vazby Japonska s ostatními zeměmi v regionu by to nemělo znamenat žádný problém,“ uvedl sekretář japonské vlády Osamu Fudžima.

Čína s ním ale nesouhlasí. „Japonský plán koupit ostrovy je zcela nelegální a neplatný. Nemůže to změnit skutečnost, že Japonsko se pokouší ostrovy ukrást,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Podle čínské agentury má vyslání hlídkových lodí „potvrdit svrchovanost Číny“. Plavidla nepatří vojenskému námořnictvu, ale úřadu pro správu moří a oceánu (SOA), který spadá pod ministerstvo půdy a přírodního bohatství. Agentura AP poznamenala, že úřad, který lodě vyslal, je polovojenskou institucí, jejíž plavidla jsou často lehce ozbrojena.

Peking v pondělí Japonsko varoval před blíže neupřesněnými důsledky, pokud Tokio ostrůvky od soukromých majitelů koupí, což se dnes formálně stalo. Čínský premiér Wen Ťia-pao v pondělí upozornil, že se Peking ve sporu o ostrovy nikdy nevzdá ani centimetru čtverečního.

Neobydlené ostrovy jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů. Napětí kolem souostroví přiživila v půli srpna skupina čínských aktivistů, kteří tam přistáli s rybářským člunem a vztyčili na jednom z ostrovů čínskou vlajku. Na akci následně odpověděla obdobným činem desítka japonských nacionalistů, kteří se na souostroví vylodili s japonskou vlajkou. To vyvolalo v Číně protesty.

Kromě Číny a Japonska vznáší nároky na ostrovy také Tchaj-wan. Skalnatá země není obydlená, ale vody, které ji obklopují, jsou velmi bohaté na ryby a v oblasti jsou zřejmě značné zásoby zemního plynu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video