Čína znovu útočí na dolar. Zastaví paniku G7? | E15.cz

Čína znovu útočí na dolar. Zastaví paniku G7?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína reagovala na dnešní snížení prestižního amerického ratingu ostrou kritikou "dluhové závislosti" USA, vyzvala Washington, aby řešením svých problémů s dluhy zajistil bezpečnost čínských dolarových investic a zpochybnila dolar jako rezervní měnu. O situaci po snížení ratingu, které přišlo v době těžkých otřesů na finančních trzích, by měli o víkendu podle diplomatických zdrojů telefonicky jednat nejvyšší finanční činitelé skupiny G7.

Peking v komentáři oficiální tiskové agentury Nová Čína zpochybnil pozici dolaru jako rezervní měny a vyzval k ustavení mezinárodního dohledu nad americkou měnou. „Čína jako největší věřitel jediné světové supervelmoci má výsostné právo požadovat, aby Spojené státy řešily své strukturální problémy s dluhem a zajistily bezpečnost čínských dolarových aktiv,“ uvedla agentura.

„Americká vláda se musí vyrovnat s bolestným faktem, že staré dobré dny, kdy mohla své vlastní problémy řešit půjčkami, jsou konečně pryč,“ napsala Nová Čína. Doporučila, aby USA „léčily závislost na dluhu“ snižováním výdajů na sociální účely a na obranu.

Jedna ze tří velkých ratingových agentur Standard & Poor's dnes poprvé v historii snížila kreditní hodnocení USA z nejvyšší příčky AAA o jeden stupeň na AA+. Zároveň výhled sníženého ratingu označila za negativní, čímž naznačila možnost jeho dalšího zhoršení. Spojené státy vedou za prezidenta Baracka Obamy rekordně vysoké deficity, prudce zvyšují zadluženost a S&P se obává, že politické rozpory neumožní situaci v dohledné době důsledněji řešit.

Další zhoršování amerického ratingu by podle Nové Číny podkopalo světovou ekonomiku a spustilo nové globální finanční otřesy. To nutí Peking uvažovat nad úlohou dolaru jako světové rezervní měny. „Nad americkým dolarem by měl být zaveden mezinárodní dohled; jednou z možností, jak odvrátit katastrofu způsobenou jedinou zemí by také mohlo být zavedení nové, stabilní a bezpečné globální rezervní měny,“ napsala agentura.

Zastaví paniku G7?

Evropské diplomatické zdroje agenturám Reuters a AP sdělily, že ministři financí a guvernéři centrálních bank by dnes nebo v neděli měli telefonicky hovořit o nastalé situaci. „G7 bude telefonicky konferovat. zatím není potvrzeno, zda to bude v jedné nebo ve dvou fázích, dnes večer a zítra,“ řekl jeden ze zdrojů. Série telefonních rozhovorů mezi šéfy evropských vlád a Obamou se uskutečnila také v pátek večer s ohledem na eskalující dluhovou krizi eurozóny, která v minulých dnech přispěla k prudkým propadům akcií na světových trzích.

Francouzský ministr financí François Baroin dnes řekl, že zatím není jasné, zda G7 uspořádá mimořádné zasedání. Francie letos drží předsednictví skupin G7 a G20.

Baroin vyjádřil přesvědčení, že, Spojené státy se „z obtížného období“ dostanou. „Francie plně věří v odolnost americké ekonomiky,“ řekl ministr v televizní stanici iTele a poukázal na páteční příznivé údaje o americkém trhu práce.

Čínští ekonomové předpokládají, že krok S&P přiměje Čínu k urychlené diverzifikaci svých rezerv. Čínské devizové rezervy čítající 3,2 bilionu dolarů (asi 54 bilionů Kč) jsou nejvyšší na světě a podle odhadů analytiků se na nich dvěma třetinami podílejí americké státní dluhopisy.

„Čína bude nucena uvažovat o jiných investicích ve svých rezervách. Americké státní dluhopisy už nejsou tak bezpečné,“ řekl agentuře Reuters ředitel Výzkumného ústavu rezerv při pekingské Centrální univerzitě financí a ekonomice Li Ťie.

Výzvu k úvahám o alternativních rezervních měnách podpořil filipínský ministr financí Cesar Purisima. Také britský ministr obchodu Vince Cable obecně podpořil čínský návrh ustavit novou rezervní měnu, dodal však, že prozatím jí zůstane americký dolar. „Tento argument je tady už dlouho a bylo by pro svět dobré, kdyby se to pohnulo vpřed, není to ale něco, co se stane přes noc,“ řekl Cable BBC.

Zatímco bezprostřední vliv dnešního kroku S&P na finanční trhy nemusí být v pondělí nijak dramatický, podle analytiků může jít o začátek dlouhodobé eroze role dolaru ve světovém finančním systému. „Globální systém se nyní musí přichystat na řadu dopadů a nejistot plynoucích z kdysi nemyslitelné ztráty amerického ratingu AAA,“ řekl Reuters známý analytik Mohamed El-Erian, který řídí investiční rozhodnutí ve velké americké investiční společnosti PIMCO.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.