Číně se daří snižovat emise skleníkových plynů. Mimořádné výsledky hlásí Peking | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Číně se daří snižovat emise skleníkových plynů. Mimořádné výsledky hlásí Peking

Číně se daří snižovat emise skleníkových plynů. Mimořádné výsledky hlásí Peking
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Z 31 čínských regionů jich 27 splnilo v roce 2016 plán snížení emisí skleníkových plynů, který má zemi pomoci v boji s globálním oteplováním. Mezi oblasti s mimořádnými výsledky patří města Peking a Šanghaj a průmyslové provincie Če-ťiang a Kuang-tung na jihu a jihovýchodě země.

Plánované cíle nesplnily odlehlé oblasti jako Tibet a Čching-chaj, zemědělská autonomní oblast Kuang-si na jihozápadě země a hospodářsky upadající průmyslová provincie Liao-ning.

Čína je největším zdrojem skleníkových plynů na světě. Aby urychlila rozvoj produkce elektřiny z jiných než fosilních zdrojů, zlepšila kvalitu ovzduší a podpořila zalesnění, přišla v roce 2016 s plánem emisních limitů pro 31 regionů. Zavázala se v období 2016 až 2020 snížit emise oxidu uhličitého na jednotku hrubého domácího produktu o 18 procent a celkovou spotřebu energie omezit do konce desetiletí na pět miliard tun uhelného ekvivalentu. V roce 2015 činila 4,3 miliardy tun.

Čína v rámci dohody o boji proti globálnímu oteplování, která byla podepsána v roce 2015 v Paříži, slíbila, že její emise skleníkových plynů dosáhnou vrcholu někdy kolem roku 2030. V prosinci zavedla celostátní systém obchodu s emisními povolenkami. V první fázi do něho budou moci vstoupit jen subjekty energetického sektoru.

Čínská automobilka vlastnící Volvo a Lotus v roce 2019 uvede na trh létající auta
Zeměkoule je kvůli člověku každý rok o 2,2 procenta jasnější

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!