Čínská ekonomika zpomaluje. Růst je nejpomalejší za dva roky | E15.cz

Čínská ekonomika zpomaluje. Růst je nejpomalejší za dva roky

továrna, Čína
továrna, Čína
• 
ZDROJ: britannica.com

ČTK

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí potvrdila trend mírného zpomalování. Hrubý domácí produkt podle tamního statistického úřadu meziročně vzrostl o 9,1 procenta, zatímco růst ve druhém čtvrtletí dosáhl 9,5 procenta a v prvních třech měsících roku 9,7 procenta. I když trh čekal o trochu mírnější zpomalení, analytici výsledek hodnotí vcelku příznivě. Finanční trhy nicméně oslabily.

„Čína významně přispěje k celosvětovému hospodářskému růstu,“ řekl analytik Mark Williams z organizace Capital Economics. „Něco jiného je ovšem to, zda Čína přispěje ke světovému růstu i mimo Čínu, a to už záleží hlavně na tom, zda bude schopna snížit svůj obchodní přebytek,“ dodal.

Analytici v anketě agentury Dow Jones Newswires očekávali, že růst ve třetím čtvrtletí zpomalí na zhruba 9,2 procenta. Vývoj druhé největší ekonomiky světa odpovídá předpokladům, že se Pekingu podaří nasměrovat ekonomiku k takzvanému hladkému přistání. Ekonomové se ale neshodují v názoru na to, jak si čínská ekonomika povede v nejbližším období.

Někteří ekonomové volají po zásahu centrální banky

Vzhledem k tomu, že průměrný roční růst se za posledních 30 let pohybuje okolo 9,5 procenta, část ekonomů se domnívá, že nynější tempo už je dost pomalé a dál by polevovat nemělo. Podle některých expertů by dokonce bylo vhodné, kdyby centrální banka znovu sáhla k uvolňování měnové politiky.

„Pokud bude růst ekonomiky v pásmu 9,2 až 9,3 procenta, trh si může myslet, že je to přijatelné. Ale růst o 9,1 procenta vypadá znepokojivě, zvlášť ve srovnání s růstem 9,5 procenta ve druhém čtvrtletí,“ myslí si analytik Čchien Čchi-min z makléřské společnosti Shenyin Wanguo.

Zpomalení Číny přispělo k poklesu burz

Finanční trhy zareagovaly poklesem. Hlavní index Shanghai Composite na burze v Šanghaji po zveřejnění dat prohloubil pokles na 1,8 procenta a pohyboval se kolem 2396 bodů. Index ale klesal hned od začátku obchodování a podle obchodníků reagoval spíš na vývoj ve světě.

Ekonomka finančního ústavu HSBC Ma Siao-pching si myslí, že do konce roku se s žádným uvolněním měnové politiky asi počítat nedá. Připouští sice, že problémy v Evropě sníží objem čínského exportu, upozorňuje ale na to, že Čína je na exportu závislá čím dál méně. Klíčovým obchodním partnerem je pro Čínu právě Evropská unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.