Čínské firmy odcházejí z drahého pobřeží do levného vnitrozemí | e15.cz

Čínské firmy odcházejí z drahého pobřeží do levného vnitrozemí

továrna, Čína
továrna, Čína
• 
ZDROJ: britannica.com

Bloomberg, hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce pánské a dámské obuvi Guangzhou Constant Shoes se rozhodl opustit město Guangzhou v přímořské provincii Guangdong a míří do vnitrozemí. V Guangzhou, které bylo už od 80. let centrem čínského exportního boomu, si výrobce bot ponechá jenom vzorkovnu a většinu produkce přesune o 500 kilometrů dál na pevninu.

Důvod je jednoduchý: pobřeží je kvůli vysokým mzdám už pro firmu moc drahé. Yongzhou v provincii Hunan je sice zaostalejší, zato pracovní síla je tu o pětinu levnější.

Tento příběh není v současné Číně vůbec ojedinělý. Ekonomika Pekingu je z velké části závislá na vývozu a proto se výrobci zboží koncentrovali v přístavních městech. Nyní je růst nákladů vytlačuje buď do vnitrozemí, nebo do sousedních zemí jako je Vietnam, Bangladéš či Indonésie. V zájmu Číny přitom je, aby si vybrali spíše první možnost, vypočítala centrální vláda v Pekingu.

Cíl pětiletky

„Pokud se nám to podaří, koupíme si tím dvě desetiletí a ekonomiku tím ochráníme před léčbou šokem,“ řekl agentuře Bloomberg Cai Fang, jeden z autorů čínské pětiletky. Fang a ostatní soudruzi věří, že přesun do vnitrozemí by mohl zabránit poklesu čínské ekonomiky v roce 2016 na 5 procent, který jí předpovídají ekonomové.

Že tento přesun ale není bez rizik, ukazuje i příklad Constant Shoes. Přechod do Hunanu sice sníží mzdové náklady, o 20 procent však stoupnou výdaje na dopravu, protože obuv bude potřeba dovézt do přístavů. V Hunanu dostane firma díky státní podpoře pětiletky daňové úlevy, je tu ale méně dodavatelů i mladých lidí ochotných pracovat v továrně.

Průměrné měsíční mzdy dělníků podle japonské organizace pro zahraniční obchod
Guanghzou, Čína 281 dolarů
Ho Či Minovo město, Vietnam 114 dolarů
Dháka, Bangladéš 54 dolarů

Přechod na domácí spotřebu

Pokud by se ovšem Číně tranzit povedl, podíl nejlidnatější země světa na globálním exportu by v příštím desetiletí stoupl na 23 procent, předpovídá ekonom Zhang Zhiwei z Nomura Holdings v Hong Kongu. To by říši středu poskytlo více času na přechod z růstu živeného investicemi a zahraničním prodejem na spotřební ekonomiku. Právě to je cílem pětiletky.

Ke strategickému ústupu do vnitrozemí už zavelel i Foxconn, tchajwanský výrobce počítačů a největší čínský exportér. V pevninském Zhengzhou před rokem otevřel v továrnu na výrobu telefonů iPhone a iPad od firmy Apple a dál chce investovat ve městě Chengdu. Vnitrozemská výroba firmě ušetří na mzdách až 40 procent, předpovídá analytik Daniel Chang z Macquarie Securities v Taipei. „Přesun do vnitrozemí je pro odvětví s mnoha zaměstnanci naprostou nutností,“ řekl agentuře Bloomberg.

Autor: Bloomberg, hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video