Čínský miliardář Jack Ma zmizel. Internet spekuluje o jeho osudu | E15.cz

Čínský miliardář Jack Ma zmizel z veřejného života. Podle CNBC je ale v pořádku

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jeden z nejbohatších Číňanů a zakladatel technologického koncernu Alibaba Group Jack Ma se už přes dva měsíce neukázal na veřejnosti. Na internetu proto začaly kolovat více či méně divoké spekulace o tom, co se s miliardářem mohlo stát a kde se momentálně nachází. Podle novináře Davida Fabera ze CNBC, který se odvolává na anonymní zdroj, je podnikatel v pořádku, pouze se stáhl do ústraní. Ma se na konci října dostal do konfliktu s čínskými komunistickými úřady, který vyústil ve vyšetřování a celkový finanční úpadek jeho podnikatelského impéria. 

Jack Ma upadl ve své mateřské zemi v nemilost krátce po proslovu na říjnovém podnikatelském summitu v Šanghaji, v němž zkritizoval čínské regulační orgány. Ty podle něj svými omezeními brzdí technologické inovace. Od té doby se po šestapadesátiletém zakladateli Alibaby slehla zem. Západní média si nyní povšimla, že se Ma neobjeví ani v nové, dosud neodvysílané epizodě afrického televizního pořadu Africa's Business Heroes (Afričtí hrdinové byznysu). 

Talentová soutěž, kterou podnikatel založil a pravidelně v ní vystupoval jako porotce, se natáčela v listopadu. Tvůrci pořadu dokonce odstranili Maovu fotografii ze svých webových stránek. „Jack Ma se nezúčastnil natáčení kvůli nabitému diáři. Nemáme nic jiného, co bychom k tomu dodali,“ řekli serveru Business Insider mluvčí Alibaby. 

Uživatelé sociálních sítí vzápětí zaplavili internet četnými spekulacemi a především obavami o podnikatelovo bezpečí. Hodně sdílené bylo například video interview, v němž jiný čínský miliardář a oponent pekingského režimu Guo Wengui již v roce 2019 předpověděl, že se čínská vláda pokusí Maovo impérium zlikvidovat. Dají se ovšem najít i střízlivější vysvětlení.   

„Myslím, že mu bylo řečeno, aby se držel zpátky,“ myslí si Duncan Clark, výkonný ředitel poradenské společnosti BDA China. Zmiňovaný Faber ze CNBC rovnou tvrdí, že Ma rozhodně není nezvěstný, jen se na chvíli stáhl. K tomuto vysvětlení se přiklání i agentura Bloomberg, která uvádí, že miliardář má pravděpodobně plné ruce práce kvůli současnému vyšetřování jeho firem čínskými úřady.

Čínské státní orgány Alibabu o Vánocích obvinily ze zneužívání monopolního postavení. Následně také nařídily společnosti Ant Group, jejímž spoluvlastníkem je Alibaba, aby se vrátila k původnímu byznysu, tedy poskytování platebních služeb a očistila se od „nezákonných aktivit“. Právě Ant Group přitom měla před Maovým konfliktem s komunistickou vládou našlápnuto k historicky rekordní IPO na hongkongské a šanghajské burze. Na to už nicméně může za současných okolností zapomenout.

Jmění čínského boháče se od října snížilo o téměř jedenáct miliard dolarů, tedy více než 230 miliard korun. Jack Ma tak přišel o pozici nejbohatšího Asiata a propadl se mezi asijskými miliardáři až na páté místo, respektive na čtvrté mezi Číňany. Přibližně o čtvrtinu své hodnoty přišly za stejné období akcie společnosti Alibaba. Jenom v úterý se jejich cena snížila o další dvě procenta a aktuálně se tak obchodují za 223 hongkongských dolarů (615 korun).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video