Diskutovat nelze donekonečna, ukončete prověrky, vyzvaly Atény věřitele | E15.cz

Diskutovat nelze donekonečna, ukončete prověrky, vyzvaly Atény věřitele

Řecký ministr financí  Euklid Tsakalotos
Řecký ministr financí Euklid Tsakalotos
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos vyzval mezinárodní věřitele, aby dokončili nynější prověrku plnění podmínek záchranného programu pro Řecko do 1. května. Atény zejména chtějí ukončit dlouhé diskuse o důchodové reformě, řekl ministr v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Úspěšné dokončení revize plnění cílů letního záchranného programu je podmínkou pro to, aby Atény získaly od věřitelů další peníze a aby mohly zahájit jednání o zmírnění řeckého dluhu. Minulý měsíc činitelé eurozóny a Řecka očekávali, že prověrka skončí do Velikonoc. Jednání ale začaly brzdit rozdílné názory na řecké reformy mezi zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

„Pokud se chceme dostat ze začarovaného kruhu, je otázka času velmi důležitá,“ řekl Tsakalotos. „O penzijních reformách nemůžeme debatovat donekonečna,“ dodal.

Tsakalotos minulý týden řekl, že MMF požaduje další snížení důchodů, což Atény odmítají. Fond podle něj nevěří, že vládní návrhy změn v penzijním systému budou stačit k dosažení dohodnutého rozpočtového cíle.

Reformy odmítly odbory i MMF

Vláda v návrhu reformy dlouhodobě neudržitelného penzijního systému plánuje zejména zvýšení příspěvků aktivního obyvatelstva, plán ale narazil na silný odpor odborů, živnostníků a zemědělců. MMF má zase obavy, že reformy neposílí státní finance dostatečně a že k dosažení rozpočtového cíle bude nutné další snížení důchodů.

Řecko má v roce 2018 dosáhnout přebytku primárního rozpočtu ve výši 3,5 procenta výkonu ekonomiky a udržet ho na této výši. MMF je podle zdrojů agentury Reuters obezřetnější ve výhledu ekonomického růstu a rozpočtového vývoje Řecka než eurozóna, protože zkušenosti z minula ukazují, že Atény za stanovenými cíli vždy zaostávaly. Fond předpokládá, že se současnými reformami bude primární přebytek v roce 2018 činit jen asi dvě procenta HDP.

MMF oficiálně není součástí třetího balíku pomoci uzavřeného loni v létě a funguje v jednáních jako poradce. Dobrozdání fondu je ale klíčové pro země, jako je Německo, Rakousko nebo Finsko, které pokládají postoj Evropské komise vůči Řecku za příliš shovívavý a její prognózy za příliš optimistické.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.