Do Evropy proudí denně osm tisíc uprchlíků, část z nich jsou falešní Syřané | e15.cz

Do Evropy proudí denně osm tisíc uprchlíků, část z nich jsou falešní Syřané

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba třetina běženců, kteří přicházejí do Německa a označují se za Syřany, ve skutečnosti z této blízkovýchodní země nepochází. Odhaduje to německé ministerstvo. Zároveň OSN oznámila, že nečeká zpomalení proudu uprchlíků, jichž z různých zemí Afriky a Asie přichází do Evropy osm tisíc denně.

Migranti ze Sýrie mají vzhledem k trvající válce v zemi velkou šanci, že v Německu získají azyl, proto se za ně vydávají i občané jiných zemí. Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v srpnu vydal vnitřní směrnici, kterou umožnil, aby německé úřady přímo rozhodovaly o udělení azylu Syřanům, i když tito lidé nevstoupili na území Evropské unie v Německu.

Tamní ministerstvo vnitra ve svém odhadu počtu falešných Syřanů vychází z informací, které má od úředníků, kteří se starají o registraci běženců přicházejících do Německa a se všemi přicházejí do kontaktu. Přesné statistiky o tom, kolik lidí se za Syřany vydává a odkud skutečně pocházejí, ale nejsou k dispozici.

Po zveřejnění vnitřní směrnice BAMF mnoho běženců, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, získalo dojem, že je Německo automaticky přijme. Tisíce se jich v následujících týdnech přesunuly vlakem přes Rakousko do Bavorska. Bavorští představitelé kvůli tomu kritizovali vládu kancléřky Angely Merkelové, podle nich svým postupem vyvolala chaos a dostala Německo do situace, kdy příchod běženců jen obtížně zvládá.

Špička ledovce

Podle Dominika Bartsche z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který je v UNHCR koordinátorem pro Irák, je současné tempo, jakým se uprchlíci z Blízkého východu přesouvají do Evropy, jenom „špičkou ledovce“. Mnoho lidí je na útěku nejenom v Sýrii, ale také v sousedním Iráku. UNHCR očekává, že do konce roku bude potřebovat humanitární pomoc 3,2 milionu Iráčanů.

Irácká armáda a její spojenci bojují proti radikálům z Islámského státu (IS) na západě a severu země. IS loni začal obsazovat provincii Anbár a také severní části Iráku. Jako první velké město mu do rukou padl Mosul a armáda se připravuje na ofenzivu.
„Pokud boj o toto dvoumilionové město začne, je OSN připravena pomoci evakuovat 500 tisíc lidí,“ sdělil Bartsch.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery