Dohoda o přebírání Syřanů mezi EU a Tureckem má platit omezenou dobu | E15.cz

Dohoda o přebírání Syřanů mezi EU a Tureckem má platit omezenou dobu

Migranti na hranicích Řecka a Makedonie
Migranti na hranicích Řecka a Makedonie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zamýšlená dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o tom, že unie převezme od Ankary jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl za každého Syřana navráceného do Turecka z řeckých ostrovů, by měla být jen dočasná, řekl při příchodu na jednání ministrů vnitra zemí EU řekl Klaas Dijkhoff, nizozemský státní tajemník pro bezpečnost a spravedlnost. Nizozemsko je nyní předsednickou zemí unie.

Turci na pondělním summitu s EU nabídli, že začnou přebírat zpět všechny migranty, kteří nelegálně připlují z jeho území na řecké ostrovy v Egejském moři. Současně se má ale unie zavázat právě k tomu, že za každého takto vráceného Syřana převezme jednoho uprchlíka z této země, který bude mít v EU právo na ochranu.

Sami Turci ve svém prvotním návrhu uváděli, že zpětné plošné přebírání migrantů z Řecka je motivované humanitárními důvody a má být jen dočasné. Závěrečný text pondělního summitu o časovém omezení plánu přímo nehovoří. Na detailech se nyní pracuje tak, aby definitivní slovo měl za týden březnový summit EU.

„Je to myslím potřebné, protože ti lidé sami od sebe přijíždět nepřestanou. Musíme jim ukázat, že se nevyplácí využívat služeb převaděčů a snažit se do Evropy dostat nelegálně,“ míní Dijkhoff. Schéma by prý mělo pomoci proud migrantů „za nějakou dobu“ zastavit. Poté už nebude potřeba a EU by podle něj měla s Ankarou hovořit o nějaké formě „trvalejšího mechanismu sdílení zátěže“.

Ankara si řekla o další peníze

Dnešní bruselské jednání ministrů vnitra se tureckými návrhy bude zabývat jen okrajově, podotkl Dijkhoff. Mezi body programu, které s migrací souvisejí, je především návrh na vznik společné evropské pobřežní a pohraniční stráže. Takovou dohodu by nizozemské předsednictví rádo vidělo příští měsíc.

Koncept deportací uprchlíků z řeckých ostrovů respektivu výměnu jejich syrské části za Syřany nacházející se na tureckém území, jehož legálnost brání i Evropská komise, kritizoval Úřad vysokého komise pro uprchlíky OSN (UNHCR) nebo Amnesty International.

Turci si také v Bruselu řekli o další tři miliardy eur ke stejné částce slíbené už loni v listopadu. Peníze mají být poskytnuty na zlepšení situace syrských uprchlíků přímo v Turecku. V zemi jich je více než 2,5 milionu.

Některé země EU diskutují o rozsáhlém programu přesídlování těchto uprchlíků. Státy osmadvacítky by se na něm měly podílet dobrovolně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video