Dolar bude mít poprvé v historii svou první dámu

Janet Yellenová

Janet Yellenová Zdroj: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský
Prezident USA Barack Obama střídá stráže v čele Fedu. Do křesla guvernéra Fedu, které časopis Forbes považuje za šesté nejmocnější na světě, usedne 67letá Janet Yellenová. Finanční kruhy v ní vidí nejen velkou bojovnici za levné peníze, ale i ženu, jež valnou část profesního života strávila vně tvrdé finanční praxe na úřednických postech. Zlé jazyky tvrdí, že v sázce je samo gros centrálního bankovnictví, stabilita cen. Yellenová ji prý může obětovat ve jménu zaměstnanosti.

Yellenová je favoritkou prezidenta Obamy od září, kdy z klání o guvernérský post odstoupil někdejší šéfporadce Bílého domu Lawrence Summers. Obamův výběr musí stvrdit Senát.

Budoucí guvernérka odehraje v dolarové aréně zřejmě ten těžší z obou poločasů zápasu o stabilitu americké a potažmo globální ekonomiky. Zatímco na cestě s úroky dolů centrální bankéře obvykle čekají jen uštěpačné inflační vize akademiků, opačný směr bude poznamenán chronickou nevolí finančních trhů i růstuchtivých politiků. „Bude mít jeden z nejnáročnějších úkolů, který Fed kdy měl. Bude činit rozhodnutí, která budou kontroverzní pro finanční trhy i samu centrální banku,“ uvádí Lawrence Meyer, šéf poradenské firmy Macroeconomic Advisers a bývalý kolega Yellenové z devadesátých let.

Experti soudí, že nástup Yellenové bude dobrou zprávou pro riziková aktiva. „Její zvolení by mělo prospívat akciím i komoditám kvůli očekávatelné ochotě k podpoře ekonomiky a pokračování v politice Bena Bernankeho,“ uvádí Luboš Mokráš z České spořitelny.

Volba Yellenové příznivě zapůsobí i na americké státní dluhopisy, uškodit naopak může dolaru. „Krátkodobě může pomoci regionům, které doposud těžily z kvantitativního uvolňování, tedy především rozvíjejícím se trhům,“ tvrdí Chádi El-Moussawi z Fio banky.

Žezlo ještě nebylo předáno a na trzích se už formují šiky kritiků. Odpůrci nejčastěji zmiňují hrozbu nezvládnuté stability cen kvůli příliš dlouho uvolněné měnové politice. Je to právě Yellenová se silným sociálním cítěním, kdo obhajuje tezi, aby Fed věnoval obdobnou vážnost růstu inflace jako vývoji zaměstnanosti. „Horlivost ve snižování nezaměstnanosti by mohla vést k návratu do sedmdesátých let, kdy laxní měnová politika iniciovala inflaci,“ uvedl pro Bloomberg Allan Meltzer, profesor na Tepper Schoool of Business. Hlas Yellenové prý rovněž významně přispěl k prohloubení měnového uvolnění v prosinci loňského roku. Yellenová by se měla úřadu chopit 1. února roku 2014.