Domovské Chicago stojí za Obamou, nadšení z roku 2008 je ale pryč

Chicago

Chicago Zdroj: profimedia.cz

Domovské město současného amerického prezidenta Chicago stojí pevně za Barackem Obamou. Podle posledních průzkumů tu pro něj budou hlasovat více než čtyři pětiny obyvatel. Z náhodných rozhovorů s obyvateli města ale vyplývá, že nadšení pro šéfa Bílého domu z roku 2008 je pryč.

Čtyři roky ekonomické nejistoty a nejasných vyhlídek se na náladě lidí podepsaly stejně jako čas na zažloutlé samolepce se slavným portrétem Obamy a s nápisem Naděje z tehdejší volební kampaně na zdi v chicagské čtvrti Wicker Park.

„Jsem na něj stále hrdá, je to můj vzor,“ řekla černošská studentka Yolanda, jejíž kabát zdobil odznak s podobiznou současného amerického prezidenta. Jedním dechem ale dodává, že čekala, že Obama bude dělat více pro černošskou komunitu. „Hodně mých příbuzných nemůže zavadit o práci a nejsem moc optimistická, že se to brzy změní,“ říká. Zároveň ovšem prohlašuje, že by v životě nemohla hlasovat pro republikána Mitta Romneyho, který podle ní na obyčejné lidi nemyslí vůbec.

Podobný názor má i černoch Domingue, který pracuje jako poslíček v hotelu nedaleko centra Chicaga. „Po univerzitě jsem nesehnal lepší práci a po pravdě řečeno jsem už dost zoufalý, protože tohle jsem si nepředstavoval. Romneyho bych ale přesto nikdy nevolil, to prostě nejde,” řekl.

Republikána nepodpoří ani taxikář Ravi, který se do Chicaga jako malý chlapec přistěhoval s rodiči z Indie. Z Obamy sice není příliš nadšený, Romney však na jeho vkus příliš často mění názory. Volby ale v každém případě vítá. „Budu celou noc vozit lidi, kteří budou sledovat hlasování v barech, takže určitě nepřijdu zkrátka,“ vysvětluje.

V roce 2008 slavilo Obamovo vítězství pod širým nebem v chicagském Grantově parku kolem 200 tisíc lidí. Na místě panovala elektrizující atmosféra hodná historického okamžiku, kdy se prezidentem Spojených států poprvé stal muž tmavé pleti. Letos se případná oslava znovuzvolení Obamy uskuteční v McCormickově centru, kde se konají veletrhy a konference a kde bude ani ne desetina počtu lidí z Grantova parku - kolem 18 tisíc hostů.

Změnu lze vysvětlit přísnějšími bezpečnostními opatřeními kvůli ochraně prezidenta, ale i střízlivější atmosférou v zemi. „Magie tehdejší doby je prostě pryč,“ říká holička Addy pracující ve čtvrti Wicker Park. „Tehdejší volby byly výjimečné, to prostě nelze opakovat,“ dodává.

Addy podobně jako mnoho ostatních Američanů využila možnosti volit dříve. Pro koho hlasovala, ale nechce prozradit. Raději se svěří s tím, že v roce 2000 se její kamarádka vdávala v Čechách a že při té příležitosti navštívila Český Krumlov a Prahu. Volby ji ale zajímají a bude dnes v noci netrpělivě čekat na jejich výsledek.

Dříve letos jako vůbec první americký prezident odvolil i Obama. Učinil tak na konci října právě v , aby dal příklad ostatním voličům demokratů. Zda to zabralo, se on i Spojené státy dozvědí zřejmě už brzy. A kdyby to náhodou nevyšlo, má přinejmenším jednu jistotu - v Chicagu na něj, přes částečné výhrady, nezanevřeli.