Donald Tusk: EU chce mít do roka novou bezpečnostní strategii
„Evropané musí investovat do své vlastní obrany, aby se mohli vypořádat s dramaticky změněným bezpečnostním prostředím,“ řekl novinářům Tusk po konci druhého jednacího dne summitu. S prezidenty a premiéry osmadvacítky dopoledne o problematice diskutoval také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Ten při příchodu připomněl, že EU a NATO mají většinu členských zemí společných a že obě organizace sdílejí stejné hodnoty. NATO už delší dobu upozorňuje na agresivní chování Ruska v souvislosti s ukrajinskou krizí, EU kvůli postupu Moskvy uvalila na Rusko určité sankce. Na jihu sílí organizace Islámský stát i chaos v zemích na severu Afriky. První den summitu ostatně lídři zemí EU řešili otázku rozsáhlé migrační vlny z této oblasti.
Summit podle Tuska došel k závěru, že na posílení bezpečnosti by se měly podílet i fondy EU. Měly by umět podpořit evropský obranný průmysl, včetně vědy a výzkumu.
Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko revizi bezpečnostní strategie podporuje, protože situace v okolí EU se zhoršila. „Podporujeme to, aby Evropa a její bezpečnostní síly hrály mnohem větší roli v zemích v našem bezprostředním okolí, zejména při stabilizaci v Africe,“ poznamenal. Právě tam se bezpečnostní politika EU přímo dotýká otázek migrace. Sobotka na summitu podpořil těsnější spolupráci EU a NATO a připomněl, že Česká republika zvyšuje výdaje na obranu.
Názory odjinud: NATO posiluje východní hranici