Draghi: Inflace zůstává slabá, ECB může prodloužit nákup dluhopisů
„Známky obratu v inflaci poněkud zeslábly,“ citovala Draghiho agentura Reuters. „Vždy jsme říkali, že naše nákupy (dluhopisů) budou pokračovat i po září 2016 v případě, že neuvidíme trvalejší změnu ve směřování inflace,“ dodal šéf ECB a označil program nákupů aktiv za „flexibilní“.
ECB od března nakupuje státní dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) měsíčně a program má ukončit příští rok v září. Draghi uvedl, že jeho instituce by mohla aktivovat i „další nástroje“. Informované zdroje Reuters tento týden uvedly, že ECB zkoumá možnost nákupů komunálních dluhopisů, tedy obligací měst či větších samosprávných jednotek.
Na říjnovém zasedání ECB Draghi řekl, že bankovní rada v prosinci svou měnovou politiku přehodnotí. Naznačil i možnost dalšího snížení depozitní sazby, kterou banka loni v červnu srazila do záporného pásma. Spotřebitelské ceny v eurozóně zůstaly v říjnu meziročně beze změny. V září se přitom snížily o 0,1 procenta, což byl jejich první pokles za půl roku.
Je banka transparentní?
Na Draghiho se v parlamentu sesypalo nezvykle mnoho otázek. Poslanci se zajímali zejména o otázky spojené s transparentností ECB a s jejími kroky při řešení krize zadlužených zemí.
O transparentnosti ECB se začalo mluvit zejména poté, co člen výkonného výboru banky Benoit Coeure v květnu na uzavřeném setkání s vybranými zástupci francouzských finančních společností řekl, že ECB v létě zrychlí nákupy dluhopisů. Poté se ukázalo, že členové ECB se pravidelně setkávají se zástupci bank a investičních fondů, aniž se o tom veřejně ví.
Draghi banku v otázce transparentnosti hájil. Oznámil ale, že se začnou zveřejňovat podrobné diáře členů výkonného výboru a bankovní rady. „Máme jasné pravidlo - na neveřejných setkáních nemluvíme o informacích, které jsou citlivé pro trh,“ řekl Draghi. „Má-li ale být naše měnová politika účinná, je důležité, abychom se setkávali s účastníky trhu a slyšeli jejich názory,“ dodal.