ECB pomůže Řecku, uvolní pravidla pro úvěry tamním bankám | E15.cz

ECB pomůže Řecku, uvolní pravidla pro úvěry tamním bankám

Athény, Řecko
Athény, Řecko
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0: Titanas via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) uvolní pravidla pro zástavy na úvěry řeckým bankám, aby tak zmírnila dopad otřesů finančních trhů na řeckou ekonomiku. Podporu Aténám slíbila i Evropská komise. Ceny řeckých akcií a dluhopisů tento týden prudce klesly kvůli obavám investorů ze zhoršení politické situace v zemi a ze zkomplikování plánu Řecka na odchod ze záchranného programu.

„Rozhodlo se o tom (o zmírnění pravidel pro zástavy) ve středu večer na jednání mezi ECB, řeckou vládou a guvernérem centrální banky,“ řekl činitel. Další zdroje sdělily, že ECB by měla o zmírnění pravidel pro řecké banky jednat na svém dnešním zasedání. Řecký ministr financí Gikas Charduvelis dnes v parlamentu uvedl, že ECB brzy oznámí opatření na podporu řeckým bankám.

ECB chce podle zdrojů snížit procentní slevu, kterou odečítá od hodnoty řeckých státních dluhopisů, které jí řecké banky dávají do zástavy za úvěry. Banky by díky tomu měly přístup k většímu objemu financí. ECB normálně uplatňuje na řecké dluhopisy značný odečet kvůli jejich vysoké rizikovosti.

Řecké akcie ztratily 12 procent za dva dny

Řecké akcie v posledních dvou dnech ztratily přes 12 procent a výnosy řeckých dluhopisů prudce vzrostly. Výnos desetileté státní obligace vyskočil nad klíčovou hranici sedmi procent a dnes se dostal až na 8,8 procenta, což je maximum od ledna.

Pokud by investoři požadovali od Řecka nadále tak vysoké výnosy, mohlo by to zmařit plán Atén vystoupit do konce roku z mezinárodního programu finanční pomoci a začít se od příštího roku financovat samostatně na trhu. Investoři reagují výprodejem řeckých aktiv kvůli obavám z možnosti předčasných voleb v zemi a nástupu krajně levicové vlády, která by údajně nebyla ochotná pokračovat v reformách.

Evropská komise slíbila, že Evropská unie bude Řecko dál podporovat, aby překonalo potíže na trzích a po opuštění záchranného programu bylo schopno získávat nové úvěry. „Evropa bude dál pomáhat Řecku všemi nezbytnými způsoby,“ řekl mluvčí komise Simon O'Connor.


Od roku 2010 Řecko získalo 240 miliard eur

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,6 bilionu korun). Výměnou za to ale musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvyšovat daně, což prodlužovalo hospodářskou recesi.

Řecká ekonomika klesá od počátku roku 2008 a recese snížila její výkon zhruba o čtvrtinu. Mezinárodní věřitelé i vláda předpokládají, že Řecko se letos po šesti letech dostane z hospodářské recese a jeho ekonomika vzroste o 0,6 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video