Egypt znovu povede voják. Sísí složil prezidentskou přísahu

Sísí dorazil do soudního paláce evokujícího chrám ze starověkého Egypta ve vrtulníku, místo uniformy měl na sobě civilní oblek. V ani ne minutové přísaze slíbil, že bude dodržovat ústavu a plně hájit zájmy lidí.
Samotnému aktu přísahy předcházela delší řeč místopředsedy soudu, jenž prohlásil, že loňské svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího nebylo pučem a pouze naplnilo vůli egyptského lidu. Sísímu po přísaze Mansúr předal vládu nad zemí a sám se vrací do své předchozí pozice předsedy ústavního soudu.
Čtěte také: Polní maršál Sísí chce být faraonem
V Káhiře byly během inaugurace rozmístěny tisíce policistů a vojáků včetně těžké techniky, kteří měli zabránit případným protestním akcím Sísího odpůrců především z řad Mursího příznivců. Podle televizních záběrů byl však v ulicích klid, pouze před palácem oslavovala Sísího nástup do úřadu zhruba stovka jeho stoupenců.
Politické špičky západních zemí se obřadu nezúčastnily a nechystají se ani na večerní inaugurační slavnost spojenou s recepcí; Západ dává najevo obavy z možného potlačování svobod v Egyptě Sísího lidmi.
Od armádního puče byly při demonstracích v zemi zabity stovky obyvatel a úřady téměř zcela rozprášily Mursího Muslimské bratrstvo, jehož vedení pozatýkaly a při soudech předním islamistům hrozí tresty smrti. Zatčena však byla i řada Mursího odpůrců, neboť přechodná vláda v Egyptě zcela zakázala demonstrace.
Ve volbách získal 97 procent hlasů |
---|
Sísí po roční vládě demokraticky zvoleného Mursího a stejně dlouhém období přechodného prezidenta Mansúra navazuje na předchozí linii vojenských hlav státu Anvara Sadata a Husního Mubaraka. V květnových volbách získal téměř 97 procent hlasů. Zhruba polovina lidí však k volbám nepřišla, řada z nich na protest proti způsobu, jímž se režim dostal k moci. |
Evropské země většinou na ceremoniálu zastupovali velvyslanci, zatímco Spojené státy vyslaly jako svého reprezentanta poradce ministra zahraničí Johna Kerryho.
Podle agentury Reuters byly mezi hosty bahrajnský král, kuvajtský emír a členové královských rodin Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Tyto země dávají najevo sympatie se Sísího režimem a některé z nich začaly po loňském převratu zemi finančně podporovat. Pozváni naopak nebyli zástupci Turecka, Tuniska či Kataru; tyto země otevřeně vystupovaly proti Mursího svržení.