Egyptský soud potvrdil trest za korupci pro exprezidenta Mubaraka | E15.cz

Egyptský soud potvrdil trest za korupci pro exprezidenta Mubaraka

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptský soud poslal bývalého prezidenta Husního Mubaraka na tři roky do vězení za zneužití státních peněz. Zopakoval tím rozsudek z procesu, který se konal loni a byl z nařízení odvolacího soudu zopakován. Prezident je ale od roku 2011 ve vazbě, a tento trest si tak podle egyptských sdělovacích prostředků už odpykal. V kauze byly souzeni také jeho dva synové Gamál a Alá a těm soud trest oproti původnímu rozsudku zkrátil ze čtyř na tři roky.

Dlouholetý prezident Mubarak odstoupil roku 2011, je mu 87 let a kvůli zdravotním problémům je ve vojenské nemocnici. V kauze šlo o využití státních peněz určených na opravu prezidentských paláců ke stavbě soukromých nemovitostí.

Mubarak byl loni v prvním procesu odsouzen ke třem letům a jeho synové Gamál a Alá ke čtyřem. Odvolací soud ale v lednu verdikt zrušil a nařídil opakování procesu.

Součástí rozsudku je také finanční vyrovnání. Trojice má zaplatit pokutu ve výši 125 milionů egyptských liber (399 milionů korun) a vrátit 21 milionů liber (66 milionů korun) ze zneužitých peněz. Tyto částky figurovaly už v loňském procesu a podle soudních zdrojů je Mubarakovi už zaplatili.

Mubaraka čekají další procesy

Mubarak čelil od roku 2011 několika dalším procesům. Nejtěžší trest mu hrozil v tom, v němž se posuzovala jeho spoluvina na smrti více než 800 účastníků demonstrací v roce 2011. Soud ho ale loni viny zprostil, avšak za několik týdnů se má rozhodnout, zda bude zahájeno odvolací řízení.

Mubarak byl ve vazbě od dubna 2011. V srpnu 2013 pak byl převezen do vojenské nemocnice, kde je v režimu domácího vězení. Gamál a Alá byli na svobodě od ledna, protože i jejich doba vazby, stejně jako tomu bylo v případě otce, dosáhla zákonem maximálně povolených 18 měsíců.

Mubarak zamířil zpět do nemocnice

Zatím není jasné, co z dnešního rozsudku pro trojici vyplývá. Mubarak byl podle agentury AP odvezen zpět do nemocnice a jeho synové do věznice, kde vyčkají na rozhodnutí, zda už trest pokryli vazbou.

V soudní síni dnes bylo kromě obžalovaných mnoho Mubarakových příznivců a po vynesení rozsudku začali protestovat. „Věříme vám, důvěřujeme Mubarakovi,“ volali přítomní.

Po Mubarakově vládě se k moci dostalo islamistické Muslimské bratrstvo, které ale zemi nevyvedlo z ekonomických potíží a začalo klást důraz na islám. V roce 2013 armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, který byl za tuto organizaci zvolen, a u moci je nyní bývalý generál Abdal Fattáh Sísí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video