Epidemie covidu v Číně drtí Foxconn, vykázal nejhorší tržby za posledních dvanáct let
Tchajwanská společnost Foxconn, největší výrobní partner Applu, čelí potížím v Číně. Kvůli zpřísněným epidemickým opatřením v pekingské továrně na iPhony jí v listopadu klesly tržby oproti říjnu o 29 procent, meziročně o 11 procent. Foxconn minulý měsíc vykázal tržby 18 miliard dolarů, zhruba 416 miliard korun, uvedl server Financial Times.
Firma zaznamenala takový pokles poprvé po dvanácti letech, období, kdy se produkce obvykle zvyšovala kvůli blížícím se vánočním svátkům. Podle sdělení firmy se ale situace uklidňuje a kritickým měsícem zůstane pouze listopad.
„V současné době je celková epidemická situace pod kontrolou, přičemž nejpostiženějším obdobím je listopad,“ uvedla společnost a doplnila, že začala nabírat zaměstnance a směřovat k obnovení výrobní kapacity do normálu.
Kromě epidemie se situace vyvíjela nepříznivě i kvůli protestu, který propukl v továrně Čeng-čou na výrobu iPhonů. Ta byla uzavřena na přelomu října a listopadu kvůli pandemii, jež tam propukla. V budově byli uzavřeni i pracovníci, aby nemohli nákazu dál šířit. Napětí v uzavřené továrně postupně rostlo, až vyústilo v protest, uvedl Bloomberg.
Zaměstnanci v Foxconnu se střetli se stráží.
Tatáž agentura uvedla, že koronavirové restrikce a nepokoje ve výrobním závodě budou pro americkou společnost Apple zřejmě znamenat výpadek produkce telefonů iPhone kolem šesti milionů kusů.
Továrna v Čeng-čou vyrábí velkou většinu přístrojů iPhone 14 Pro a Pro Max, což jsou letos nejžádanější mobily Applu. „Ukazuje to, že každého, dokonce i Apple, mohou kvůli covidu postihnout omezení v dodavatelském řetězci v Číně,“ uvedl k problémům v závodě Foxconnu analytik Anshel Sag ze společnosti Moor Insights & Strategy.
Tchajwanský výrobce Foxconn zaznamenal negativní výsledky i v rámci České republiky. Dceřinná společnost Foxconn CZ, která má výrobní závody v Pardubicích a Kutné Hoře, vykázala ztrátu za uplynulý rok ve výši 282 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb se meziročně snížily z 88 miliard na 78 miliard korun, klesly i tržby z prodaného materiálu a zboží. Výsledky nepříznivě ovlivnilo zvýšení cen materiálů a přepravních nákladů.