Epidemie eboly v USA nehrozí, ujišťují úřady | E15.cz

Epidemie eboly v USA nehrozí, ujišťují úřady

Epidemie eboly v USA nehrozí, ujišťují úřady
Zdravotníci v Dallasu izolovali rodinu, kterou navštívil Libériec nakažený ebolou
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Zdravotnické úřady ve Spojených státech izolovaly deset lidí, kteří přišli do nejbližšího kontaktu s Liberijcem, u něhož po příletu do USA propukla ebola. Skupina zatím příznaky infekce nevykazuje. Americká vláda se nadále snaží rozptýlit obavy domácí veřejnosti z eboly. Epidemie tohoto smrtícího onemocnění ve Spojených státech je prý vysoce nepravděpodobná, protože americký zdravotní systém je schopen šíření nemoci zabránit.

Zdravotníci po potvrzení eboly v Dallasu, kde Liberijec po příletu ze západní Afriky onemocněl, identifikovali asi sto lidí, kteří s infikovaným přišli v nějaké formě do kontaktu. Asi polovinu z této skupiny bedlivě sledují.

Nyní je deset lidí z užší skupiny v izolaci, neboť byli vystaveni nejvyššímu riziku nákazy. Součástí deseti izolovaných lidí jsou i čtyři blízcí rodinní příslušníci Liberijce, kteří již dříve byli v domácí karanténě. Úřady již také nechaly vydezinfikovat domácnost, kde Liberijec pobýval.

Média již v pátek informovala o případu z Washingtonu, kde jistý pacient vykazuje částečné příznaky eboly. Pacient, který byl nedávno v Nigérii, je podle washingtonské kliniky ve stabilním stavu. Riziko, že je skutečně nakažený, je prý nízké.

Omezit pohyb osob USA nechtějí

„Zdravotnická infrastruktura ve Spojených státech je dobře vybavena k zastavení eboly,“ prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu šéf oddělení pro infekční choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci. Dodal, že epidemie eboly v USA je „mimořádně“ nepravděpodobná.

Poradkyně amerického prezidenta pro bezpečnost Lisa Monacová uvedla, že Spojené státy neuvažují o zákazu vstupu do USA pro osoby ze západoafrických zemí, které byly ebolou nejvíce postiženy. „Domníváme se, že takový typ kroků by právě teď ve skutečnosti reakci (na ebolu) komplikoval,“ dodala.

Americká vláda již delší dobu tvrdí, že nejlepším způsobem, jak dostat ebolu pod kontrolu, je zaútočit na její zdroj. Spojené státy by podle mluvčího Pentagonu mohly do západní Afriky vyslat až 4000 vojáků na pomoc v boji s touto nemocí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!