Euroskeptik Farage: Lidem už Evropská unie leze krkem | E15.cz

Euroskeptik Farage: Lidem už Evropská unie leze krkem

Euroskeptik Farage: Lidem už Evropská unie leze krkem
Nigel Farage
• 
ZDROJ: čtk

Andrea Holopová
Reflex

Věřím, že Velká Británie opustí Evropskou unii do pěti let. Také doufám, že v předvolebním období se přidá ke slibu konzervativců o referendu ohledně členství v EU i Labouristická strana, říká Nigel Farage (52), nejznámější euroskeptik na konti­nentu. Veřejný tlak směřuje k tomu, aby se o této klíčové otázce hlasovalo. Referendum bude během několika let prostě politicky naprosto nevyhnutelné.

Proč jsou podle vás Britové tak skeptičtí k Unii?

Někdy se říká, že Velká Británie je nejeuroskeptičtější zemí Evropy, ale tak to není. Francie se například v poslední době stala v tomto směru ještě skeptičtější než Británie. Nedůvěra, až odpor k EU také dramaticky narostly v posledních letech zejména ve státech postižených úspornými opatřeními nařízenými Evropskou unií. V Řecku, ve Španělsku, v Portugalsku, Itálii a Irsku je euroskepticismus na vzestupu. Zejména u lidí, kteří na dnešní situaci ekonomicky nejvíc doplácejí. Lidé tam už mají po krk zákonů, jež jim nutí lidé, které nikdo z nich nevolil a jichž se ani nemohou ve volbách zbavit. Národní demokracie a členství v EU jednoduše nejsou slučitelné.

Zastánci Unie ale tvrdí, že tato organizace přinesla a udržuje v Evropě hlavně mír.

Místo aby Unie přinášela evropskému kontinentu mír a stabilitu, v ulicích Atén, Říma či Madridu plodí EU konflikty, spory a násilí. Tím, jak se pošetile snaží rozšiřovat své impérium na východ, vyvolala spíše krveprolití a násilí na Ukrajině, což se vůbec nemuselo stát.

Reflex

HLASUJTE V ANKETĚ: Má Česká republika zůstat v EU?

To vážně nevidíte nic dobrého na Evropské unii?

EU je fundamentálně špatná v tom, že nemá žádnou demokratickou legitimitu. Když se lidem ve Francii, v Nizozemsku a Irsku v roce 2005 poštěstilo mít referendum o evropské ústavě, respektive Lisabonské smlouvě, jasnou většinou hlasovali proti. Jenže Brusel přiměl Iry hlasovat znovu. Tato arogance a nedostatek respektu k přání lidí hrají významnou roli v propadu její oblíbenosti. Odmítám vlajku EU, hymnu EU, prezidenta EU a nadřazenost práva EU nad zákony našeho voleného parlamentu ve Westminsteru!

Čím si vysvětlujete, že jste v květnových volbách do Evropského parlamentu porazil zavedené strany, jako konzervativce či labouristy, kteří ovládali politickou scénu v Británii po desetiletí?

Slíbil jsem Británii politické zemětřesení a myslím, že se mi to podařilo. UKIP získala 24 křesel a těsně nám uniklo jedno další jen kvůli nehoráznému volebnímu podvodu. Labouristé skončili druzí a konzervativci až třetí. UKIP zvýšila počet svých evropských poslanců z 11 na 24 a to je docela slušný výsledek. Nesmíme ale rozhodně usnout na vavřínech. Teď se vrhneme zase do práce. Uspěli jsme proto, že se lidé ztotožnili s naší dlouhodobou analýzou příčin britských problémů.

Jak byste definoval politickou ideologii UKIP? Je to libertariánská, nebo konzervativní strana?

UKIP je libertariánská strana, jež věří v malý stát, nízké daně, osobní odpovědnost a svobodu. Nevěříme ve velký stát, který se montuje do každého aspektu života člověka. Věříme všude, kde je to jen možné, ve svépomoc, osobní nadšení pro věc a občanskou iniciativu.

Přečtěte si celý rozhovor s Nigelem Faragem

Autor: Andrea Holopová, Reflex
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!