Evropská komise prověřuje britský daňový systém. Mohl by podkopávat pravidla EU
Vyšetřování britského daňového systému pro nadnárodní podniky se rozhodla zahájit Evropská komise. Vyšetřování má zjistit, zda vynětí některých transakcí nadnárodních podniků z pravidel pro boj s daňovými úniky není v rozporu s pravidly Evropské unie pro státní pomoc. "Přezkoumáme, zda tento systém umožňuje nadnárodním podnikům platit v Británii nižší daně v rozporu s pravidly EU o státní pomoci," uvedla komise.
Základním cílem britských pravidel pro boj s daňovými úniky je zabránit britským firmám vyhýbat se placení daní v Británii prostřednictvím dceřiných podniků v zemích s nízkými daňovým zatížením.
Od roku 2013 jsou však z těchto pravidel vyňaty některé finanční příjmy nadnárodních podniků působících v Británii, například úroky z poskytnutých půjček. Právě finanční příjmy jsou přitom podle Evropské komise často využívány jako prostředek k přesouvání zisků nadnárodních společností.
Britská vláda nevěří, že její daňová legislativa porušuje unijní právo, reagovala v Londýně mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Dodala, že Británie bude na vyšetřování plně spolupracovat.
"Všechny firmy musí platit svůj spravedlivý podíl na daních," uvedla dnes evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Pravidla týkající se daňových úniků nesmějí jít proti svému účelu a zacházet s některými podniky lépe než s jinými," dodala.
Mluvčí komise Alexander Winterstein nechtěl spekulovat o výši částky, kterou by po případném rozhodnutí komise měly britské úřady začít od firem vymáhat zpět. "Na to je skutečně příliš brzy," řekl novinářům.
S odkazem na to, že teď není jasné, jak dlouho šetření potrvá, nechtěl odpovídat ani na otázku, zda celé vyšetřování není jen plýtváním evropských prostředků, když Británie stejně na jaře 2019 z unie odejde a přestane se řídit pravidly jednotného trhu. "Každý člen jednotného trhu musí dodržovat pravidla týkající se státní podpory," podotkl.