Evropská unie uvalí sankce na Bělorusko a pohrozila Turecku | E15.cz

Evropská unie uvalí sankce na Bělorusko a pohrozila Turecku

Lukáš Vojáček

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Evropa zakročí proti Bělorusku

Prezidenti a předsedové vlád států Evropské unie v noci na dnešek odsouhlasili přijetí ekonomických sankcí vůči některým představitelům běloruského režimu. Samotný prezident Alexandr Lukašenko na černé listině zatím není. Unie se zároveň dohodla na společném postupu vůči Turecku. Pokud bude Ankara v následujících týdnech pokračovat v průzkumné těžbě u řeckých a kyperských břehů, může na ní Evropa uvalit sankce také. EU doufá, že tato výhružka přiměje Turecko k dialogu.

Sociální sítě zakazují politické reklamy

Společnost Facebook zakázala na všech svých digitálních platformách, včetně Instagramu, zobrazování reklam, které tvrdí, že nadcházející americké volby budou zfalšované. Chce rovněž mazat zprávy, co budou předčasně ohlašovat vítězství některého z kandidátů. Reaguje tak na opakovaná prohlášení současného prezidenta Trumpa, podle nějž hlasování nebude férové. K podobným krokům se chystá i společnost Twitter. Ta nedávno odstranila 130 pochybných uživatelských účtů, co pravděpodobně pocházely z Íránu a jejich cílem bylo šířit dezinformace.  

Z trhů a burz 

Akcie mírně povyrostly

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně posilovaly. S&P 500 narostl o 0,53 procenta. Dow Jones si připsal 0,13 procenta a Nasdaq Composite uzavřel v zisku 1,42 procenta. Optimismus investorů se vesměs přenesl i za Atlantský oceán. Britský index FTSE 100 se zvýšil o 0,23 procenta, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,43 procenta a panevropský STOXX Europe 600 se zvedl o 0,2 procenta. Jedinou výjimkou byl německý DAX. Ten se mírně snížil, a sice o 0,23 procenta. Také se opět výrazně propadla cena ropy.    

Zaměstnanci Amazonu se bouří 

Internetový prodejce Amazon čelí kritice za to, že prý riskuje zdraví svých zaměstnanců. Jenom ve Spojených státech se od března nakazilo koronavirem téměř 20 tisíc lidí pracujících pro Amazon, to jest 1,44 procenta jeho pracovních sil v USA. Společnost zůstala po celou dobu pandemie otevřená a její zaměstnanci chodili do práce. Po finanční stránce se to Amazonu rozhodně vyplatilo. Tržby firmy vzrostly v letošním druhém čtvrtletí o 40 procent na 88,9 miliardy dolarů, tedy přes dva biliony korun. Zakladatel a šéf této korporace Jeff Bezos je aktuálně nejbohatším člověkem na planetě.     

Tweet dne

„Přejít militarizovanou hranici, která dělila Německo na Východ a Západ, kdysi znamenalo riskovat život. Teď? Je to doslova procházka parkem.“

Spolková republika Německo si bude zítra připomínat 30. výročí od svého znovusjednocení po pádu komunistických režimů v Evropě.    

Stane se dnes

  • Zástupci Velké Británie a Evropské unie se naposledy v tomto týdnu sejdou k vyjednávání o budoucích vztazích. Mělo by padnout rozhodnutí, zda budou rozhovory nadále pokračovat během října. Uzavření obchodní dohody se kvůli přetrvávajícím neshodám nezdá pravděpodobné. 
  • Ve Varšavě budou protestovat polští horníci proti vládnímu plánu na uzavření některých dolů.
  • Eurostat zveřejní odhad vývoje inflace v zemích eurozóny za září.
  • Na třetí největší burze světa v japonském Tokiu se po včerejším výpadku bude opět obchodovat. Japonsko dnes také oznámí svou míru nezaměstnanosti. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!