Evropský tisk vítá nového papeže, očekává otevřenost a obnovu | E15.cz

Evropský tisk vítá nového papeže, očekává otevřenost a obnovu

Papež František I.
Papež František I.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S očekáváním nového vývoje římskokatolické církve dnes evropský tisk spojuje osobu papeže Františka. Komentátoři si kladou otázku, zda papež povede církev k větší otevřenosti, či se stane "rigidním ochráncem starých dogmat". Londýnský tisk upozorňuje na protibritské stanovisko, které údajně kardinál Jorge Bergoglio zaujímá v otázce Falklandských ostrovů.

„Povede tento stařec svou církev a její stoupence k větší otevřenosti vůči ženám a lidem s odlišnou sexuální orientací, nebo zůstane jako jeho předchůdci rigidním ochráncem starých dogmat?“ ptá se v komentáři levicový francouzský list Libération. Katolický La Croix naproti tomu připomíná „tíži následnictví“, kterou pro Františka může být zvlášť obtížné nést v situaci, kdy „emeritní papež“ Benedikt XVI. neodešel z Vatikánu.

Le Parisien se v komentáři ptá, zda volbou Františka chtěli kardinálové změnit tón a představit tvář církve jako organizace méně dogmatické, humánnější a charismatičtější. „Je to skutečně bod obratu? Znalci to tvrdí. Na takový závěr je ale přece jen moc brzy,“ píše list.

Britský tisk dnes „prvního papeže z Nového světa“ uvítal, navzdory poznámkám o jeho protibritském postoji ke sporu Argentiny se Spojeným královstvím o Falklandské ostrovy.

„Doufáme, že jeho kázání schvalující argentinské stanovisko se nebude opakovat,“ napsal v úvodníku The Sun. Kardinál Bergoglio podle listu v roce 2011 prohlásil, že „Falklandy jsou naše, je to naše země. Važme si těch, kdo tam položili své životy. Falklandy patří Argentině“. Nový papež bude ovšem podle listu „v Británii vždy vítán“.

Podle deníku The Times má papež „mimořádnou příležitost obnovit morální autoritu církve“. Jeho konzervatismus nutně neznamená, že se nemůže pustit do reforem pošramocené církve, soudí list.

Podobného názoru je list The Daily Telegraph, který poukazuje na papežovu skromnost a na jeho milosrdenství. „Doufejme, že papež František dokáže oživit křesťanského ducha nejen na zelených pastvinách Nového světa, ale i v Evropě,“ napsal list.

Podle deníku Guardian je třeba zvolení nového papeže chápat jako „uznání faktu, že je nezbytné zahájit nový dialog s důrazem na sociální spravedlnost“.

PROFIL: František I., obhájce chudých s nejasnou minulostí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.