G20: Růst můžeme podpořit měnovými a rozpočtovými nástroji
Skupina G20 sdružuje největší ekonomiky vyspělého a rozvíjejícího se světa. Její finanční představitelé na istanbulské schůzce poukázali na pomalý hospodářský růst eurozóny a Japonska a na zpomalující tempo růstu některých mladých tržních ekonomik. Přivítali program takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, který v lednu ohlásila Evropská centrální banka (ECB) a proti kterému vyjádřila výhrady největší evropská ekonomika Německo. Podle činitelů G20 tento plán nákupů státních dluhopisů dále podpoří zotavení ekonomiky zemí platících eurem.
„Budeme neustále revidovat nastavení naší měnové a rozpočtové politiky a rozhodně jednat v případě potřeby,“ stojí také v textu závěrečného komuniké.
Globálnímu hospodářskému růstu poskytne určitou podporu prudký pokles světových cen ropy, která od loňského června klesla na zhruba polovinu tehdejší hodnoty, podotkli také ministři. Prohlášení ale připouští, že pokles ceny takzvaného černého zlata má „různé dopady“ podle toho, zda je země vývozcem, nebo naopak dovozcem ropy. V rámci skupiny G20 jsou zastoupeny oba případy. Zatímco Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Rusko je největším producentem této suroviny.
Tlačí nás čas, uvedla Lagardeová
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová ve svém prohlášení zveřejněném v závěru istanbulské schůzky uvedla, že mnoho zemí čelí nebezpečí trvalého nízkého růstu a vysoké nezaměstnanosti. Zásadní roli hraje čas. Závazky skupiny G20, které mohou „zvýšit globální růst o nejméně dvě procenta a vytvořit v příštích čtyřech letech miliony nových míst“, by proto měly být uskutečněny rychle.
Představitelé G20 také vyzvali ostatní země, aby pokročily v dodržování mezinárodních norem, především pokud jde o sdílení informací a blokování majetku teroristů. Mimo jiné se vyslovili pro posílení transparentnosti platebních systémů, aby se snížilo nebezpečí, že tyto systémy budou zneužity k financování terorismu a praní špinavých peněz.