Harry a Meghan odcházejí do ústraní | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Harry a Meghan odcházejí do ústraní. Jde o optimální investici, hodnotí ekonom

Michal Nosek

Michal Nosek

Princ Harry a jeho manželka Meghan uvedli, že budou pracovat na finanční nezávislosti a zveřejnili podrobný dokument, který nastínil strukturu a financování jejich domácnosti. Odchod z královské rodiny jim má umožnit pokračovat v charitativních akcích i v zakládání nových komerčních projektů, což je za současného stavu zakázáno. Pár nesmí mít žádný soukromý příjem, píše server CNN.

Vnuk královny Alžběty II. a jeho manželka na svých webových stránkách uvádějí, že jim nový přístup umožní pokračovat v plnění povinností pro královnu a zároveň i běžně pracovat. Nechtějí totiž dostávat finanční prostředky z grantu královské rodiny, který z části plní i britští daňoví poplatníci.

Podle britského ministerstva financí podporuje grant oficiální podnikání panovníka, hradí náklady na zaměstnance a provozní náklady domácnosti královny. Zároveň pokrývá údržbu královských paláců a náklady na služební cesty. Manželský pár uvedl, že grant pokrývá pouze pět procent jejich nákladů a zbytek prostředků pochází z peněz, které jim poukázal princ Charles.

Ještě do roku 1760 monarchové dokázali pokrývat svoje osobní výdaje z příjmů z pachtovného pozemků, od té doby dostávají apanáž. Výměnou za tuto podporu se královna vzdává příjmů z nemovitostí a farem, které ročně generují stovky milionů liber. 

Závislost královské rodiny na státní apanáži je více než 300 let stará a zrodila britskou centrální banku Bank of England.

"V současnosti apanáž pro královskou rodinu činí 82 milionů liber ročně. Harry dostává ´menší polovinu´ z pěti milionů vyčleněných pro oba bratry. Dále oba dostávají dohromady tři miliony ročně na neoficiální výdaje. Dále dostávají pětimilionový podíl na příjmech jejich otce Charlese z Cornwallského vévodství, které tradičně živí vždy následníka trůnu," vypočítává Petr Bartoň, ekonom společnosti Natland.

Těchto příjmů se nyní vévoda s vévodkyní chtějí vzdát a vypracovat si „finanční nezávislost“

Podle Bartoně jde v rozhodnutí spíše o "Megxit" než o "Harxit". Komentátoři britské vyšší společnosti dlouhodobě popisují Meghan jako vůdčí osobnost ve vztahu, Harryho popisují jako zaláskovaného. 

Královský životopisec Penny Junor proto zmínil i možnost návratu Meghan k herecké kariéře. „Zřejmě by si musela dávat pozor na to, jaké role bude jakožto členka královské rodiny ztvárňovat,“ upozornil.

Ostrovní média rovněž poukazují na to, že vévodkyně Meghan před svatbou s Harrym stihla vydělat přibližně pět milionů dolarů (zhruba 114 milionů korun), a to především díky popularitě na televizních obrazovkách. Prosadila se v roli Rachel Zaneové v americkém právním dramatu Suits. 

"Pro většinu komentátorů je rozhodnutí Harryho a Meghan překvapení či dokonce šok. Ovšem tolik překvapivé to být nemůže. O neshodách mezi oběma rodinami vévodů – z Cambridge, Williama, a ze Sussexu, Harryho, se píše dlouhodobě, a zejména to prý jiskří mezi vévodkyněmi," komentuje Bartoň.

Nástupcem trůnu je však Cambridge, upozadění Sussexe tedy ekonom považuje za optimální investici do minimalizace transakčních nákladů budoucnosti královské rodiny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!