Hitlerův rodný dům Rakousko vyvlastní, ministr ho chce zbourat

rodný dům Adolfa Hitlera v hornorakouském městečku Braunau am Inn

rodný dům Adolfa Hitlera v hornorakouském městečku Braunau am Inn Zdroj: CC BY-SA 3.0: User:Mattes; Wikimedia

Rakousko vyvlastní rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Vláda dnes podle agentury APA přijala příslušný zákon, který vyvlastnění umožní. Zatím není rozhodnuto, co se s budovou následně stane, ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhl její stržení.

Vídeň dlouhodobě jednala s majitelkou domu, v němž se Hitler 20. dubna 1889 narodil, o jeho odkoupení. Vyjednávání však byla neúspěšná, a proto se kabinet rozhodl přijmout zvláštní zákon o vyvlastnění budovy. Majitelka Gerlinde Pommerová by měla dostat odškodnění.

Vláda chce převzetím domu především zabránit tomu, aby budova v městečku na Innu u hranic s Německem nějakým způsobem sloužila k oživování nacistické ideologie. Sobotka se proto vyslovil pro její zbourání. Čeká se však i na návrhy ministerské komise, která zkoumá, zda by nebylo možné budovu nějak využívat.

Zbourání domu podpořil i ředitel Dokumentačního archivu rakouského odboje (DÖW) Gerhard Baumgartner. Místo, kde dům stojí, by se podle něj mělo „zcela odpolitizovat“, aby nemohlo sloužit jako poutní cíl neonacistů. Navrhl, aby se v místě Hitlerova rodiště postavil například supermarket.

Hitlerův rodný dům nacisté krátce po takzvaném anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952.

Rakouské ministerstvo vnitra je od roku 1972 hlavním nájemcem Hitlerova rodného domu. Podepsalo tehdy s Pommerovou smlouvu, která mimo jiné stanoví, že dům může sloužit výhradně sociálním či administrativním účelům. Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny. Majitelka ale po celou dobu odmítala povolit přestavby, které by dům uzpůsobily potřebám postižených. Pět let je dům prázdný.