Hollande: O vystoupení z eurozóny mohou rozhodnout jen Řekové | E15.cz

Hollande: O vystoupení z eurozóny mohou rozhodnout jen Řekové

Francois Hollande
Francois Hollande
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O případném vystoupení Řecka z eurozóny mohou rozhodnout jen sami obyvatelé této země. V pořadu rádia France Inter to uvedl francouzský prezident François Hollande. Jihoevropské země jako právě Řecko či Španělsko podle něj už zaplatily vysokou cenu za možnost dále platit jednotnou evropskou měnou.

Hollande svým vyjádřením reagoval mimo jiné na víkendové informace některých německých médií, podle kterých považuje nyní spolková vláda v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou odchod Řecka z eurozóny za přijatelný. Merkelová zprávu tisku nepotvrdila, ani nevyvrátila. Němečtí sociální demokraté ale už změnu kurzu svých koaličních partnerů ostře zkritizovali.

Mluvčí Merkelové Steffen Seibert dnes upozornil, že cílem německé vlády byla vždy snaha stabilizovat celou eurozónu se všemi jejími členy, tedy včetně Řecka. „V našem postoji nenastala žádná změna. Doufám, že jsem to objasnil,“ reagoval Seibert na zprávy z médií.

Za „neodvolatelnou“ označila řecké členství v eurozóně mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová, a to s poukazem na příslušný odstavec Lisabonské smlouvy. „Nebudeme se pouštět do spekulací a scénářů, u kterých hrozí, že by mohly být interpretovány v neexistujícím kontextu,“ dodal podle agentury AFP další unijní mluvčí Margaritis Schinas.

Francouzský prezident zdůraznil, že Řekové mají právo si v lednových předčasných volbách svobodně zvolit svou vládu, která by však měla respektovat mezinárodní závazky. Zopakoval také, že eurozóna by se měla více zaměřit na investice a omezit úsporná opatření.

Kdo vyhraje v Řecku?

Zahraniční věřitelé se obávají vítězství levicového hnutí Syriza v řeckých volbách 25. ledna. Předseda strany Alexis Tsipras chce v případě vládní odpovědnosti omezit reformní úsilí a úsporná opatření.

Hollande se v rozhovoru s rádiem France Inter vyjádřil i k dalším aktuálním mezinárodně politickým otázkám. Vyloučil například francouzskou intervenci do občanskou válkou sužované Libye, ke které už vyzvaly některé africké země. Vyslovil se také pro zrušení sankcí vůči Rusku v případě, že bude v ukrajinské krizi dosaženo „pokroku“. Oznámil rovněž, že se v neděli sejde ve Štrasburku s německou kancléřkou Merkelovou, s níž hodlá řešit témata týkající se budoucnosti Evropy unie i vzájemné vztahy obou zemí.

Zrušme sankce proti Rusku

Hollande se v rozhovoru s rádiem France Inter vyjádřil také k ukrajinské krizi. Vyslovil se například pro zrušení sankcí vůči Rusku v případě, že bude v otázce Ukrajiny dosaženo „pokroku“. Řekl také, že se v případě naděje na posun v řešení krize zúčastní schůzky v kazašské metropoli Astaně plánované na 15. ledna. Setkat by se na ní měl s prezidenty Ruska a Ukrajiny, Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem, a německou kancléřkou Merkelovou. Putin ani Merkelová svou účast ještě nepotvrdili.

Na dotazy posluchačů Hollande dále vyloučil francouzskou intervenci do občanskou válkou sužované Libye, ke které už vyzvaly některé africké země. Do stabilizace země je podle něj potřeba zapojit celé mezinárodní společenství. Oznámil rovněž, že se v neděli sejde ve Štrasburku s německou kancléřkou Merkelovou, s níž hodlá řešit témata týkající se budoucnosti Evropy unie i vzájemné vztahy obou zemí.

David Klimeš: Do roka a do dne, Řecko znovu padne

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.