Hongkong žádá posílení demokracie. Do ulic vyšlo půl milionu lidí | E15.cz

Hongkong žádá posílení demokracie. Do ulic vyšlo půl milionu lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Hongkongu proběhly jedny z největších demonstrací v historii země. Shromáždění u příležitosti výročí předání této bývalé britské kolonie Číně protestovalo za právo vybrat si vlastní politickou reprezentaci. Podle organizátorů akce vyšlo do ulic 510 tisíc lidí. Policie odhadla, že v průvodu bylo necelých 100 tisíc demonstrantů.

Pochod se konal krátce po skončení neoficiálního desetidenního referenda, v němž se voliči vyslovili pro to, aby veřejnost mohla nominovat kandidáty na vedení Hongkongu sama. Čína s tím ale nepočítá a i když v roce 2017 umožní přímé volby nejvyššího představitele Hongkongu, kandidáty vybere Peking.

Organizátoři akce varovali, že pokud je Peking nevyslyší, podniknout podobný pochod znovu. Podle nich dnešní účast překonala tu z roku 2003, kdy se sešlo půl milionu demonstrantů. Protest propukl už ráno a mnoho lidí v něm chtělo pokračovat i v noci. Úřady vyslaly k zajištění bezpečnosti na 4000 policistů.

Hongkong řídí výkonná rada. Její předseda Leung Čchun-jing na dnešní slavnosti řekl, že vláda usiluje o dohodu o politické reformě. „Svou ekonomickou prosperitu si zachováme jedině udržením stability. Jenom tak můžeme zlepšit životní podmínky občanů,“ prohlásil.

Čína převzala Hongkong v roce 1997 na základě dohody s Británií z roku 1984. Zavázala se v ní, že bude území spravovat na základě principu „jedna země, dva systémy“ a že si město po dobu 50 let zachová vysoký stupeň autonomie s výjimkou zahraničních a obranných záležitostí.

Hongkong má stále vlastní právní systém a chrání si svobodu slova a svobodu shromažďování. Peking ale nedávno vyvolal rozruch vydáním dokumentu, v němž se praví, že vysoký stupeň autonomie přiznávané Hongkongu není dědičný, avšak přidělený centrální čínskou vládou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video